Prima pagină » Actualitate » Grecia, Turcia și Bulgaria nu se mai află pe lista românilor, anul acesta. Care e noua DESTINAȚIE de vacanță preferată de turiștii din țara noastră

Grecia, Turcia și Bulgaria nu se mai află pe lista românilor, anul acesta. Care e noua DESTINAȚIE de vacanță preferată de turiștii din țara noastră

Grecia, Turcia și Bulgaria nu se mai află pe lista românilor, anul acesta. Care e noua DESTINAȚIE de vacanță preferată de turiștii din țara noastră
FOTO - Caracter ilustrativ

Românii au început deja să își planifice vacanțele și fac rezervări pentru sejururile de vară și iarnă din acest an, mai ales că acest lucru aduce multiple beneficii, cum ar fi economii substanțiale și posibilitatea de a alege destinațiile și hotelurile dorite. O adevărată surpriză o reprezintă noua destinație preferată de turiștii din țara noastră, în dauna celebrelor Grecia, Bulgaria sau Turcia.

Conform datelor DERTOUR, rezervările Early Booking din ianuarie au crescut cu 20% față de aceeași perioadă a anului 2024, iar prețurile vacanțelor sunt relativ stabile, comparativ cu creșterile din alte sectoare.

De exemplu, un sejur de 7 nopți în zona Mediteranei, cu zbor inclus, are un preț mediu de 777 de euro/persoană pentru vara lui 2025, cu o reducere de Early Booking, ceea cee reprezintă o creștere de aproximativ 4% față de anul trecut, potrivit Playtech.

Totodată, se observă o deschidere către destinații mai puțin populare în trecut, cum ar fi Spania, pentru care s-au suplimentat zborurile charter și pachetele.

Dar surpriza este că Egiptul a devenit destinația preferată pentru 2025, cu o creștere de aproximativ 25% a rezervărilor față de începutul lui 2024.

Aici, un sejur de 7 nopți în regim All Inclusive, cu zbor inclus, costă 690 de euro. Tocmai acest preț accesibil a contribuit la atragerea unui număr tot mai mare de turiști, care aleg să petreacă mai multe vacanțe pe an în această destinație.

Luna aprilie este cea mai căutată perioadă pentru vacanțele în Egipt, mulți români alegând să își petreacă Paștele și vacanța de primăvară în Hurghada sau Sharm-el-Sheikh, iar asta face ca locurile disponibile să fie limitate.

Dar, pe lângă Egipt, românii preferă și alte destinații populare precum Spania, cu stațiuni de renume precum Costa Brava și Costa Dorada, Italia (în special, insula Ischia), Portugalia, cu regiunile Madeira și Algarve, și mai ales Cipru.

Cosmin Marinof, CEO DERTOUR România, a precizat că această tendință pozitivă este rezultatul maturizării pieței de turism, iar românii sunt din ce în ce mai conștienți că cele mai bune oferte apar în perioada de Early Booking, care pentru vara 2025 a început încă din octombrie 2024.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare