Prima pagină » Actualitate » GUVERNUL a aprobat înfiinţarea Spitalului Public al Sectorului 6. Va fi gata în trei ani și va costa vreo 150 de milioane de euro

GUVERNUL a aprobat înfiinţarea Spitalului Public al Sectorului 6. Va fi gata în trei ani și va costa vreo 150 de milioane de euro

GUVERNUL a aprobat înfiinţarea Spitalului Public al Sectorului 6. Va fi gata în trei ani și va costa vreo 150 de milioane de euro

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, a anunțat joi că Guvernul a aprobat înființarea Spitalului Public al Sectorului 6 din municipiul București. Investiția este estimată la 145,8 milioane de euro, iar durata lucrărilor este de trei ani din momentul demarării execuției.

Guvernul a aprobat înființarea Spitalului Public al Sectorului 6 din municipiul București. Se pun astfel bazele construcției primului spital public generalist construit în ultimii 45 de ani în Sectorul 6 și primul de acest fel construit în București în ultimii 34 de ani, a declarat Mihai Constantin.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, noul spital va avea 257 de paturi pentru spitalizare continuă și 50 de paturi pentru spitalizare de zi, acoperind specialități medicale precum neurologie, cardiologie, medicină internă, obstetrică-ginecologie, neonatologie, chirurgie, terapie intensivă, oncologie și oftalmologie.

El a subliniat că investiția totală este estimată la 145,8 milioane de euro, iar durata lucrărilor va fi de trei ani din momentul demarării execuției.

CITEȘTE ȘI:

Guvernul aprobă finanțarea spitalului public din Sectorul 6. Marcel Ciolacu: O altă PRIMĂRIE de sector face un spital şi nu primăria Capitalei

Purtătorul de cuvânt al GUVERNULUI atrage atenția AUTORITĂȚILOR asupra eradicării AMBROZIEI/ Amenzile ajung până la 20 000 LEI

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Schimbare de plan! Kremlinul nu mai ia în calcul RETRAGEREA din zonele ocupate din Sumî și Harkov în cadrul unui acord de pace
Digi24
„M-am dovedit naiv”. Sorin Grindeanu reproșează AUR că nu a votat guvernul Veștea. „Părea că nu sunt interesați de șefia Senatului”
Cancan.ro
DOLIU în lumea presei! Luca, un jurnalist sportiv, a fost omorât 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă antrenoare din România, dată pe spate după ce l-a văzut pe Leo Messi: „Doamne…”
Adevarul
O pensie de 3.000 de lei valorează astăzi, în realitate, doar 2.000 de lei. Analist: „Ai avea nevoie de aproape 4.700 de lei pentru același trai”
Mediafax
Conducta uriașă care poate schimba VIITORUL ENERGIEI în Europa. Spania pregătește un proiect fără precedent
Click
Alimentele care te ajută să ai o viață lungă: „Fără excese!” Secretele vedetelor
Digi24
VIDEO Schimbare radicală de poziție: Aliații SUA din Golf îl presează pe Trump să declanșeze o invazie terestră în Iran
Cancan.ro
Nevoiașilor le împărțea mâncare, iar acasă...🥺 Ce i-a făcut soției 'Bărbosul cu suflet mare'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare seriale! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Când ar putea fi lansată noua generație de DACIA SPRING?
Descopera.ro
De ce unii oameni au părul creț: secretul a fost dezvăluit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Țara europeană care pregătește cea mai mare conductă submarină de hidrogen din lume