Prima pagină » Actualitate » Guvernul amână introducerea codului QR pe DIPLOME. „Dezvoltarea unui astfel de sistem trebuie să respecte cerințele de securitate”

Guvernul amână introducerea codului QR pe DIPLOME. „Dezvoltarea unui astfel de sistem trebuie să respecte cerințele de securitate”

Guvernul amână introducerea codului QR pe DIPLOME. „Dezvoltarea unui astfel de sistem trebuie să respecte cerințele de securitate”

Codul QR urma să fie introdus pe actele de studii din acest an școlar, însă acesta va fi aplicat din 2026. În ședința de miercuri, Guvernul a adoptat o hotărâre prin care a amânat aplicarea acestuia pe actele de studii din sistemul de învățământ preuniversitar și superior.

„Hotărârea de Guvern privind modificarea Hotărârii Guvernului nr. 30/2024 privind tipurile de informaţii şi formatul actelor de studii care vor fi eliberate absolvenţilor şi personalului didactic din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar şi a Hotărârii Guvernului nr. 1225/2024 pentru aprobarea tipurilor de conţinut şi formatului actelor de studii, precum şi al suplimentului la diplomă
Guvernul are în vedere introducerea graduală a codului QR – element de siguranță care permite verificarea rapidă și sigură a autenticității documentelor – pe actele de studii emise în învățământul preuniversitar și superior.

Aplicarea completă codului QR pe toate tipurile de acte de studii necesită dezvoltări tehnice semnificative ale aplicațiilor informatice utilizate în sistemul educațional (SIIIR și RMUR), precum și instruirea corespunzătoare a personalului din unitățile de învățământ.

Având în vedere timpul necesar pentru implementarea, testarea și operaționalizarea funcționalităților informatice, se impune prorogarea termenului de aplicare a măsurii pentru anumite categorii de documente”, scrie în hotărârea de Guvern.

În acest sens, se modifică Hotărârea Guvernului nr. 30/2024 și Hotărârea Guvernului nr. 1225/2024.

Învățământul preuniversitar

Codul QR a fost deja folosit în anul școlar 2023–2024, în fază de testare, pe diploma de absolvire a liceului și certificatul de definitivare în învățământ.

Acesta va fi implementat și în învățământul superior. Ca și în învățământul preuniversitar, și în acest caz, este nevoie de actualizări ale aplicației informatice Registrul matricol unic al universităților din România (RMUR), care se află, în prezent, în curs de dezvoltare.

„Dezvoltarea unui astfel de sistem trebuie să respecte prevederile legale și cerințele de securitate care presupun costuri și mai ales operaționalizarea Registrului Unic Național Integrat al Diplomelor și Actelor de Studii (RUNIDAS), care cuprinde datele şi informațiile existente în RMUR, precum şi toate actele de studii obținute de elevi, studenți, studenți-doctoranzi şi cursanți, începând cu finalizarea învățământului liceal.

Pentru a preveni eventualele disfuncționalități și a asigura uniformizarea măsurilor ce trebuie adoptate de instituțiile de învățământ superior și Academia Română în vederea eliberării actelor de studii cu cod QR, se impune aplicarea graduală a acestui cod pe actele de studii.

Primele documente universitare cu cod QR vor putea fi emise începând cu anul universitar 2025–2026.
Astfel, în anul universitar 2025–2026, codul QR va fi aplicat pe certificatul de absolvire a anului pregătitor pentru învățarea limbii române, iar începând cu anul universitar 2026–2027, acesta va fi extins la toate celelalte acte de studii”, conform documentului.

Hotărârea de Guvern nr. 30/2024 stabilește că toate actele de studii care se eliberează absolvenţilor din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar, respectiv actele de studii care se eliberează personalului didactic din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar, urmează să conţină ca element distinctiv un cod QR începând cu anul școlar 2024 – 2025.

Se impune o prorogare a măsurii aplicării codului QR pe modelele următoarelor acte de studii:

• Atestat de competență lingvistică
• Atestat pentru predarea unei limbi străine în învățământul primar –
• Certificat de absolvire a învățământului obligatoriu de nivel primar în Programul „A doua șansă“
• Certificat de competențe digitale însoțit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass –
• Diplomă de bacalaureat – secția bilingvă francofonă, însoțită de foaia matricolă parte a portofoliului educațional
• Diplomă de bacalaureat, însoțită de foaia matricolă parte a portofoliului educațional
În prezent, dezvoltările implementate în aplicația informatică SIIIR permit eliberarea cu cod QR a următoarelor actelor de studii:
• Certificat de competență lingvistică
• Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului
• Diplomă de absolvire a învățământului gimnazial însoțită de foaia matricolă, parte a portofoliului educațional
• Diplomă de absolvire a liceului însoțită de foaia matricolă parte a portofoliului educațional
• Certificat de acordare a definitivării în învățământ

Hotărârea de Guvern nr. 1225/2024 reglementează tipurile de conținut și formatul actelor de studii care se eliberează absolvenţilor învățământului superior, înmatriculați în anul I de studii începând cu anul universitar 2024 – 2025. Studenții înmatriculați din toamna acestui an vor primi, potrivit HG nr. 1225/2024, acte de studii în format nou, cu cod QR.

La această data, nu s-a eliberat de către instituțiile de învățământ superior vreun act de studii cu cod QR.

Foto: envato

CITEȘTE ȘI:

Absolvenții de universități vor avea diplome cu cod QR. Ce date se vor regăsi la SCANARE

Daniel David, despre greva profesorilor: „Se mixează lucruri absolut reale cu zvonuri și cu interpretări distorsionate”

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?