Prima pagină » Actualitate » Ilan Șor ia România la țintă și anunță că va contesta rezultatele REFERENDUMULUI din Moldova. Oligarhul, aflat la Moscova, amenință cu proteste

Ilan Șor ia România la țintă și anunță că va contesta rezultatele REFERENDUMULUI din Moldova. Oligarhul, aflat la Moscova, amenință cu proteste

Ilan Șor ia România la țintă și anunță că va contesta rezultatele REFERENDUMULUI din Moldova. Oligarhul, aflat la Moscova, amenință cu proteste

Oligarhul Ilan Șor – care se află la Moscova – a avertizat că în Republica Moldova ar putea avea loc proteste de stradă la care vor participa cetățenii nemulțumiți de rezultatele referendumului pentru aderarea la UE. Mai mult, Șor a sugerat că protestele ar putea fi „reprimate cu forța, inclusiv cu ajutorul forțelor din România”.

Liderul Blocului „Victorie”, Ilan Șor, gestionează din capitala Rusiei activitatea celor 4 partide din Republica Moldova.

În timpul unei intervenții live în emisiunea lui Vladimir Soloviov, unul dintre cei mai cunoscuți propagandiști ai Kremlinului, Șor a declarat că nu exclude mișcările de protest.

La referendumul privind aderarea Moldovei la UE, desfăşurat la 20 octombrie, 50,46% dintre cetăţenii ţării au votat pentru integrarea europeană. 49,54% dintre alegători au votat împotrivă. Alegătorii au avut de răspuns la următoarea întrebare: „Susţineţi modificarea Constituţiei în vederea aderării Moldovei la Uniunea Europeană?”

Șor citește în „globul de cristal”

Totodată, ca și cum ar avea la dispoziție un glob de cristal în care poate citi viitorul, Ilan Șor el a anticipat „reprimarea cu forța” a manifestațiilor, menționând implicarea României. Declarația a fost preluată rapid, bineînțeles, de sursele pro-guvernamentale din Rusia, notează newsmaker.md.

  • Totodată, Natalia Parasca, președinta partidului „Renaștere”, a declarat că rezultatele primului tur al alegerilor și ale referendumului privind aderarea la Uniunea Europeană arată că guvernul a pierdut sprijinul majorității populației.
  • Parasca a subliniat că opoziția luptă pentru „apărarea suveranității Moldovei și a îndemnat cetățenii să fie hotărâți în al doilea tur al alegerilor prezidențiale”.

De asemenea, atât Șor, cât și Parasca au declarat că intenționează să conteste, în instanță, rezultatele referendumului de aderare la Uniunea Europeană.

Până la acest moment, autoritățile de la Chișinău nu au comentat declarațiile lui Ilan Șor.

Foto – Twitter


Citește și:

Cursa pentru ARCTICA. Ceasul ticăie, Occidentul pășește pe gheață subțire: „Cooperarea Rusia-China plasează SUA și NATO într-un echilibru precar”

Alegeri prezidențiale în Moldova. Maia Sandu LUPTĂ împotriva oligarhilor pro-Moscova: „Influența Rusiei, o perspectivă înspăimântătoare”

Moscova joacă la INTIMIDARE prin noua doctrină nucleară: „Un război psihologic nemilos, Putin amenință încă o dată omenirea”

Trecut de Putin pe linie moartă, „ȘOIMUL” Nikolai Patrushev și-a păstrat influența în FSB. Ce carte joacă fosta „eminență cenușie” de la Kremlin

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe