Prima pagină » Actualitate » Imagini din dronă cu Planșeul Unirii. Cum arată lucrările la structura de beton / Vor începe și restricțiile de circulație

Imagini din dronă cu Planșeul Unirii. Cum arată lucrările la structura de beton / Vor începe și restricțiile de circulație

Primăria Sectorului 4 anunță că de sâmbătă, 21 iunie, vor începe săpăturile pentru decopertarea Planșeului Unirii și în zona din fața Hanului Manuc. Tot de sâmbătă vor intra în vigoare restricții de circulație în zonă. De o săptămână s-au realizat săpături în parc.

„Am așteptat câteva zile să se termine școala și va fi ceva mai ușor de tolerat să închidem traficul în această zonă. S-a dezvelit deja planșeul. De mâine, începem etapa a doua, începem să săpăm și să dezvelim planșeul și în zona din fața Hanului Manuc. Această etapă a lucrărilor vine și cu o serie de restricții temporare, impuse de Comisia Tehnică de Circulație”, a anunțat, vineri, Daniel Băluță, primarul Sectorului 4.

Potrivit edilului, acestea vor fi restricțiile:

  • Șoferii care vin de pe bulevardul Corneliu Coposu, dinspre Universitate către Patriarhie, vor folosi drumul provizoriu din parc, care este gata;
  • Șoferii care vin dinspre Calea Victoriei, sau dinspre Eroilor, nu vor mai putea circula pe Splaiul Independenței, care se va închide între Piața Națiunile Unite și stația de metrou Piața Unirii 1. Aceștia au o rută ocolitoare, prin fața Palatului Parlamentului, și apoi pe bulevardul Unirii, în linie dreaptă, pentru a ajunge la Piața Unirii.
  • Restricțiile intră în vigoare sâmbătă dimineață, 21 iunie, la ora 5.00.

„Fac un apel către toți șoferii – și le mulțumesc anticipat pentru înțelegere, să respecte întocmai noua semnalistică rutieră, precum și indicațiile agenților de poliție rutieră pe care îi vom vedea pe stradă, atât în intersecția de la Piața Națiunile Unite, cât și în zona Unirii. Alte restricții de trafic nu vom avea, în această fază a lucrărilor. Nici măcar dezafectarea fântânilor arteziene, care va începe la 1 iulie, nu va afecta traficul rutier”, a declarat Daniel Băluță, primarul Sectorului 4.

„Placa de beton va fi desfăcută prin metode care produc cât mai puține vibrații”

Edilul a continuat și a vorbit și despre stadiul actual al lucrărilor de refacere din temelii a Planșeului Unirii.

„Atât în parcul Unirii, cât și în fața Hanului lui Manuc, au loc săpături pentru dezvelirea planșeului. Când acest lucru se va încheia, vom începe să îndepărtăm placa de beton. Vom face acest lucru cu grijă, monitorizând inclusiv comportamentul construcțiilor civile din jur. Placa de beton va fi desfăcută prin metode care produc cât mai puține vibrații. O vom tăia și o vom îndepărta, bucată cu bucată și, ulterior, o vom reconstrui, de la zero”, a explicat Daniel Băluță.

STB: Traseele din Piața Unirii se vor modifica începând cu 21 iunie din cauza lucrărilor la Planșeu

Și STB anunță că începând din data de 21 iunie (sâmbătă) traseele autobuzelor din zona Piața Unirii vor fi modificate din cauza lucrărilor la Planșeul Unirii.

„Având în vedere demararea lucrărilor de consolidare a planșeului din Piața Unirii, începând cu data de 21.06.2025, respectiv începând cu noaptea de 21/22.06.2025 (pentru liniile de noapte), programul de transport se reconfigurează”, transmite STB.

Potrivit sursei citate, programul de transport va fi configurat astfel:

  • Linia 104 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie ”Piața Operei” și intersecția Splaiul Independenței/Bd. Națiunile Unite (Piața Națiunile Unite), apoi prin Piața Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, cu traversare prin zona fântânilor din Piața Unirii, apoi traseul actual. Celălalt sens nu se modifică.
  • Linia 117 va funcționa pe traseul de bază între terminalul „Cartier Confort Urban” și Piața Unirii, apoi pe Bd. Unirii, cu traversare prin zona fântânilor din Piața Unirii, Bd. Unirii, apoi traseul actual.
  • Linia 123 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie „Gara de Nord” și intersecția Splaiul Independenței/Bd. Națiunile Unite (Piața Națiunile Unite), apoi prin Piața Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, cu traversare prin zona fântânilor din Piața Unirii, Bd. Unirii, apoi traseul actual. Celălalt sens nu se modifică.
  • Linia 205 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie „M Străulești” și intersecția Splaiul Independenței/Bd. Națiunile Unite (Piața Națiunile Unite), apoi prin Piața Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, Aleea III, Aleea II, „Piața Unirii 2”. Celălalt sens nu se modifică.
  • Linia 385 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie „Valea Oltului” și intersecția                Bd. Națiunile Unite/Bd. Libertății, apoi pe Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, Aleea III, Aleea II, Bd. I.C. Brătianu, Bd. Corneliu Coposu, „Piața Sf. Vineri”; Celălalt sens nu se modifică.
  • Linia N110 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie „Cartier Giulești” și intersecția Splaiul Independenței/Bd. Națiunile Unite (Piața Națiunile Unite), apoi prin Piața Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, Aleea III, Aleea II, „Piața Unirii 2”. Celălalt sens nu se modifică.
  • Linia N115 va funcționa pe traseul de bază între capătul de linie „Colegiul Tehnic Iuliu Maniu” și intersecția Splaiul Independenței/Bd. Națiunile Unite (Piața Națiunile Unite), apoi prin Piața Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Piața Constituției, Bd. Unirii, Aleea III, Aleea II, “Piața Unirii 2”. Celălalt sens nu se modifică.

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Liderii politici din Groenlanda spun clar și răspicat: „Nu vrem să fim americani”