Prima pagină » Actualitate » VIDEO Iohannis are nevoie de timp de pregătire pentru numirea unui nou șef al SRI. ”Hellvig a demisionat din motive personale”

VIDEO Iohannis are nevoie de timp de pregătire pentru numirea unui nou șef al SRI. ”Hellvig a demisionat din motive personale”

Președintele Klaus Iohannis a afirmat, marți, la Vilnius, că a fost foarte mulțumit de colaborarea cu fostul șef al Serviciului Român de Informații, Eduard Hellvig. Întrebat dacă va face o nouă propunere pentru funcția de șef al SRI, Klaus Iohannis a spus că necesită „un pic de timp de pregătire”.

Evident că voi face o propunere pentru această funcție, fiindcă SRI, cel mai mare serviciu, nu poate să rămână fără conducere civilă. Este foarte clară această chestiune, dar, sigur că necesită un pic de pregătire până când putem să facem următorul pas”, a spus șeful statului.

Despre colaborarea cu fostul șef al SRI, Klaus Iohannis spune că a fost foarte mulțumit. Președintele a precizat că Eduard Hellvig a ales să se retragă din motive personale de la conducerea SRI, după opt ani în funcție.

Din motive personale a decis să se retragă. Eu am fost foarte mulțumit de colaborarea cu domnul Hellvig, i-am spus-o, l-am decorat. Iar, în continuare, vom găsi un candidat pregătit”, a adăugat președintele.

Reamintim că Eduard Hellvig a anunțat că își încheie mandatul la șefia SRI, pe 3 iulie, afirmând că acesta este un gest de ”sănătate democratică”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani