Prima pagină » Actualitate » Jandarmeria i-a sancționat pe angajații MAI implicați în episodul „Avem fete în mașină, ce facem cu ele? Le ducem la mare”

Jandarmeria i-a sancționat pe angajații MAI implicați în episodul „Avem fete în mașină, ce facem cu ele? Le ducem la mare”

Luiza Dobrescu
Marșul Bucharest Pride 2025. Foto: Alexandru Dobre / Mediafax Foto

Trei persoane, prezente la Bucharest Pride 2025, au reclamat un comportament neprofesionist din partea mai multor jandarmi.

Oamenii legii au avut un comportament nepotrivit față de trei femei pe care le-au depistat că „aveau asupra lor câte un pulverizator cu substanță iritant-lacrimogenă”. Ca urmare a reclamațiilor, șefii acestora au demarat o anchetă care a dus la sancționarea angajaților MAI.

„Avem fete în mașină, ce facem cu ele?”, își întreabă un jandarm colegii, în timp ce râde copios. „Le ducem la mare?”. „Da, da, hai să le ducem la Vama Veche!”, răspunde organul legii poreclit „Armeanul”. Toți bărbații din dubă, oameni ai legii, râd. Nouă, femeilor reținute, nu ne vine să râdem deloc” , a povestit atunci una dintre persoanele implicate.

Între timp, Jandarmeria a emis un comunicat de presă prin care  să justifice gesturile colegilor.

„În zona de acces către adunarea publică din Parcul Izvor, jandarmii au depistat trei persoane care aveau asupra lor câte un pulverizator cu substanță iritant-lacrimogenă, obiecte interzise la deținere la astfel de evenimente. Astfel, cele trei persoane au fost conduse la sediul secției de poliție unde au fost întocmite actele necesare sesizării organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile art. 372 din Codul Penal al României.”

Celor șase jandarmi li s-a luat din salariu, pe o perioadă determinată

Ulterior, a fost demarată o anchetă internă, iar rezultatul a fost dat publicității, vineri, de către Jandarmeria București.

„Având în vedere faptul că trei persoane au reclamat comportamentul jandarmilor pe timpul aplicării procedurilor legale privind constatarea unor fapte penale, Jandarmeria Capitalei a demarat o verificare internă în vederea stabilirii situației de fapt și luării măsurilor legale care se impun.

Astfel, conform constatărilor comisiei de verificare, șase jandarmi au fost găsiți vinovați și au fost sancționați disciplinar.

Subliniem faptul că în conformitate cu prevederile legale interne ale instituției, aceste sancțiuni disciplinare atrag și pierderea unor drepturi financiare pe o perioadă determinată.

Reiterăm faptul că nu vom tolera niciodată vreo abatere de la normele şi principiile deontologice care guvernează funcționarea instituţiei noastre”, transmite Jandarmeria Română, prin vocea purtătorului de cuvânt, Alex Iacob.

CITEȘTE ȘI:

Prezență record de peste 30.000 de participanți la BUCHAREST PRIDE, anunță organizatorii. Marșul susținătorilor LGBTQ+ s-a încheiat în Parcul Izvor

Asociaţia Accept, replică către BOR:”Nu organizăm marşuri pentru a provoca sau răni pe cineva”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
Cum arăta Casa Mița Biciclista înainte să devină un loc exclusivist. A fost naționalizată de comuniști și a ajuns să găzduiască familii fără adăpost
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Parlamentul intră în alertă! Luni, vot decisiv pentru legile PNRR
Click
Transalpina, luată cu asalt de turiștii străini. Cât costă câteva dintre celebrele preparate tradiționale de la stână
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit un roi de galaxii neobișnuit de matur pentru Universul timpuriu