Prima pagină » Actualitate » Liderul maghiarilor din Transilvania, acțiune la CEDO împotriva României. Ce acuzații aduce statului român și instanțelor de judecată

Liderul maghiarilor din Transilvania, acțiune la CEDO împotriva României. Ce acuzații aduce statului român și instanțelor de judecată

Liderul maghiarilor din Transilvania, acțiune la CEDO împotriva României. Ce acuzații aduce statului român și instanțelor de judecată
Laszlo Tokes - Sursa foto: Facebook/Laszlo Tokes

Președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, Laszlo Tokes a anunțat că va apela la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a României (ÎCCJ) a respins cererea de înregistrare a Asociației „15 Decembrie – Ziua Solidarității Româno-Maghiare”. 

Această decizie vine în urma hotărârii Curții de Apel București, care a refuzat să înregistreze organizația, motivând că denumirea asociației include cuvântul „român”, iar acest lucru ar necesita o autorizație prealabilă din partea Guvernului, care nu a fost obținută.

Asociația, înființată în 2021, urmărește obținerea recunoașterii zilei de 15 decembrie drept zi a izbucnirii Revoluției din 1989, considerând că istoriografia oficială din România nu reflectă adecvat rolul maghiarilor reformați din Timișoara și al altor etnii în declanșarea evenimentelor care au dus la răsturnarea regimului comunist.

Deși denumirea asociației conține cuvântul „român”, inițiatorii consideră că aceasta nu ar trebui să reprezinte o piedică înregistrării, având în vedere că există numeroase organizații care folosesc în denumirea lor numele națiunii române sau ale altor națiuni.

„Asociaţia civilă înfiinţată a trebuit să se confrunte mai întâi cu o întârziere inexplicabilă, iar în cele din urmă cu un refuz şocant şi revoltător”, se arată în comunicat postat pe pagina de Facebook a lui Tokes.

Inițiatorii invocă lipsa unei „motivări solide”

De asemenea, inițiatorii amintesc că în România numeroase asociaţii şi fundaţii poartă în denumirea lor numele naţiunii române sau altor naţiuni.

Se precizează de asemenea că, din lipsa unei „motivări solide”, s-a făcut apel la instanţa de contencios administrativ, însă Curtea de Apel Bucureşti i-a dat dreptate pârâtului în primă instanţă, respingând cauza. Hotărârea Curţii Supreme a României a confirmat acum această decizie în primă instanţă.

Inițiatorii asociației, printre care Gabriel Andreescu și Előd Kincses, contestă decizia instanței și susțin că aceasta încalcă nu doar Constituția României, ci și convențiile internaționale semnate de statul român.

Ei afirmă că Guvernul român ar trebui să respecte drepturile fundamentale ale cetățenilor și să permită funcționarea acestei organizații civice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Care este asul din mâneca Iranului
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Cum putem salva plantele de apartament: trucul simplu care dă roade