Prima pagină » Actualitate » Luminița Odobescu: Peste 260 de români aflați în Gaza doresc să fie evacuați. MAE continuă demersurile

Luminița Odobescu: Peste 260 de români aflați în Gaza doresc să fie evacuați. MAE continuă demersurile

Luminița Odobescu: Peste 260 de români aflați în Gaza doresc să fie evacuați. MAE continuă demersurile
Luminița Odobescu: Peste 260 de români aflați în Gaza doresc să fie evacuați. MAE continuă demersurile

Ministrul Afacerilor Externe, Luminișa Odobescu, a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă cu omologul său azer, Jeyhun Bayramov, că mai bine de 260 de cetățeni români și membri de familie ai acestora au cerut României să fie evacuați.

Aceasta spune că Ministerul, prin celula de criză, continuă demersurile pentru evacuarea acestora.

„România solicită eliberarea tuturor ostaticilor, fără precondiţii, inclusiv a celor 6 cetăţeni cu dublă cetăţenie, israeliană şi română, ostatici în Fâşia Gaza. În acelaşi timp, suntem profund îngrijoraţi şi este de datoria noastră comună să facem tot ce ne stă în putinţă pentru a proteja vieţile nevinovate ale civililor, pentru a atenua criza umanitară din Gaza şi pentru a evita extinderea regională a conflictului”, a spus aceasta.

Ministrul de Externe a precizat că şi pe aceste paliere a acţionat în concertare cu partenerii ţării noastre.

„Sunt în contact permanent cu omologii din regiune şi cu partenerii internaţionali ai României. De asemenea, ţara noastră a aprobat deja livrarea a 230 de tone de asistenţă umanitară de urgenţă pentru populaţia civilă din Fâşia Gaza”, a spus ea.

„Menţinem totodată dialogul cu autorităţile israeliene şi egiptene, cu Delegaţia UE la Cairo şi cu misiunile diplomatice acreditate la Cairo, care au în continuare cetăţeni în Fâşia Gaza, în vederea unei coordonări strânse a demersurilor de evacuare a cetăţenilor noştri. La acest moment, în sprijinul Ambasadei României la Cairo au fost trimise două echipe din Unitatea de Reacţie Rapidă a Celulei de criză a MAE. Peste 260 de cetăţeni români şi membri de familie din Fâşia Gaza s-au notificat pe lângă Oficiul de Reprezentare a României la Ramallah în vederea evacuării şi menţinem contactul cu ei. Din păcate, situaţia din teren nu permite la acest moment evacuarea cetăţenilor străini din Gaza, punctul de frontieră Rafah fiind în continuare blocat. Negocierile pentru deblocare continuă între actorii implicaţi. Celula de Criză MAE continuă demersurile susţinute, pe toate palierele menţionate, în vederea evacuării cetăţenilor români”, a mai spus ministrul.

Sursa imagine: MEDIAFAX FOTO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cuba susține că a ucis patru persoane după focuri trase de o ambarcațiune din SUA
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Abrudean, despre lentoarea deciziilor în coaliție: „Există oarecare opoziție din când în când”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Cercetătorii chinezi au inventat o baterie care ar putea revoluționa industria energetică