Prima pagină » Actualitate » MAI demarează o evaluare tehnică după ce o clădire a Academiei de Poliție a fost serios avariată de furtună. Europol: „Efecte ale unui sistem putred”

MAI demarează o evaluare tehnică după ce o clădire a Academiei de Poliție a fost serios avariată de furtună. Europol: „Efecte ale unui sistem putred”

Ruxandra Radulescu

Reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne (MAI) au inițiat o evaluare tehnică şi administrativă pentru a identifica cauzele avariilor produse de furtuna declanșată joi la o clădire a Academiei de Poliţie, unde acoperişul a fost smuls şi mai multe încăperi au fost inundate.

Precizările MAI vin după ce Sindicatul Europol a reclamat că ”acoperişuri «reabilitate» luate pe sus de vânt, faţade prăbuşite şi ape infiltrate în încăperi” nu sunt urmările unui fenomen meteo extrem, ”ci ale unui sistem putred”, susţinând că lucrările au fost făcute ”cu zilieri necalificaţi şi materiale de proastă calitate”.

MAI: „Rezultatele vor fi făcute publice imediat ce procesul de verificare va fi finalizat”

Ministerul Afacerilor Interne a precizat, referitor la avariile produse la o clădire a Academiei de Poliţie ”Alexandru Ioan Cuza” de furtuna de joi, că, prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, a informat public despre acest eveniment încă din momentul în care s-au desfăşurat intervenţiile operative, respectând obligaţiile legale de comunicare şi transparenţă. Informaţiile transmise atunci au reflectat, cu acurateţe, situaţia de fapt.

”Ministerul Afacerilor Interne tratează cu maximă seriozitate orice semnal referitor la posibile disfuncţionalităţi sau nereguli. În acest sens, a fost demarată deja o evaluare tehnică şi administrativă rapidă, cu scopul de a identifica exact cauzele care au condus la producerea incidentului, dar şi eventualele responsabilităţi. Menţionăm că rezultatele vor fi făcute publice imediat ce procesul de verificare va fi finalizat”, a transmis MAI.

Europol acuză: „Firmele abonate la bani publici şi-au bătut joc”

Precizările MAI vin după ce Sindicatul Europol a reclamat un ”dezastru tolerat cu bună ştiinţă”, susţinând ”corupţia şi incompetenţa au făcut praf Academia de Poliţie”.

”Imaginile apărute în urma furtunii violente din această seară sunt o radiografie brutală a dezastrului administrativ şi moral care a domnit ani la rând în Academia de Poliţie. Acoperişuri «reabilitate» luate pe sus de vânt, faţade prăbuşite şi ape infiltrate în încăperi care ar fi trebuit să găzduiască viitorii ofiţeri ai acestei ţări – toate acestea nu sunt efectele unui fenomen meteo extrem, ci ale unui sistem putred.

Ne amintim foarte bine – şi suntem convinşi că şi voi vă amintiţi – de semnalele trase de Sindicatul Europol încă din urmă cu aproape doi ani, când am publicat fotografii, documente şi sesizări privind lucrările de mântuială făcute la Academia de Poliţie pe zeci de milioane de lei. Am spus atunci că firmele «abonate» la bani publici şi-au bătut joc de cea mai prestigioasă instituţie a MAI, executând reabilitări de «faţadă» la propriu şi la figurat”, au susţinut sindicaliştii.

Sindicaliștii din cadrul Europol susțin că lucrările au fost făcute cu materiale de proastă calitate, însă nimeni nu a fost tras la răspundere.

”Este revoltător că în tot acest timp, în ciuda dovezilor clare şi repetate, nimeni nu a fost tras la răspundere. Cei care au permis – prin indolenţă, complicitate sau interes – ca astfel de lucrări să fie efectuate cu zilieri necalificaţi şi materiale de proastă calitate au fost mutaţi în posturi călduţe, cu statut şi influenţă.

Dacă nici acum nu vor exista consecinţe penale şi măsuri ferme împotriva celor responsabili, atunci putem spune fără echivoc că această instituţie este sacrificată cu bună ştiinţă pe altarul interesului clientelei politice. Nu din lipsă de bani, ci din lipsă de onoare, de profesionalism şi de voinţă de a reforma un sistem infestat de interese şi impostură. Academia de Poliţie nu trebuie să fie un monument al eşecului, ci un simbol al integrităţii şi excelenţei.

Cerem public demisia celor responsabili care au girat şi validat aceste lucrări realizate şi recepţionate în 2023, precum şi declanşarea imediată a unor anchete penale. Până nu va exista o curăţenie reală în sistem, orice discurs despre reformă în MAI rămâne o glumă proastă pe spatele contribuabililor şi al viitorilor poliţişti”, au adăugat reprezentanţii Sindicatului Europol.

FOTO: Sindicatul Europol

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Cele trei misiuni „fără precedent” pe care China ar trebui să le execute dacă va invada Taiwanul
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Loredana Groza, răvășitoare în Monaco. Artista și-a surprins fanii cu imagini spectaculoase în costum de baie
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
După 39 de ani în care a muncit ca șofer, un român a depus cerere de pensionare. Ce pensie a primit, după 4 decenii de muncă
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce AMENDĂ vei plăti dacă ești prins cu 91 km/h în localitate? Suma a crescut cu 300 de lei
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Dacă unii dintre primii conducători ai lumii au fost, de fapt, femei?