Prima pagină » Actualitate » MApN, ceremonie militară și religioasă la Crucea Eroilor, de pe Caraiman

MApN, ceremonie militară și religioasă la Crucea Eroilor, de pe Caraiman

MApN, ceremonie militară și religioasă la Crucea Eroilor, de pe Caraiman

Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că organizează un ceremonial militar şi religios, vineri, 13 septembrie, la Crucea comemorativă a Eroilor români din Primul Război Mondial, amplasată pe Vârful Caraiman, din Bucegi.

La acest eveniment vor participa oficiali militari şi civili şi membri ai clerului.

Crucea de pe Caraiman, în Cartea Recordurilor

În perioada 2016-2020, MApN a implementat proiectul „Crucea Caraiman” sau Monumentul Eroilor (Crucea) de pe Vârful Caraiman, în spiritul respectului faţă de istoria şi tradiţiile militare româneşti şi pentru omagierea militarilor şi civililor români care în momente dramatice ale istoriei şi-au făcut datoria faţă de patrie.

Monumentul este de forma unei cruci latine, având o înălţime de 39,3 metri şi a fost construit între anii 1924 şi 1928 în apropiere de Vârful Caraiman, la altitudinea de 2.291 de metri.

Prin amplasarea ei în acel loc s-a vrut a se cinsti memoria celor 30.000 de militari români căzuţi în luptele de pe Valea Prahovei în Primul Război Mondial.

Ansamblul arhitectural a intrat în Cartea Recordurilor ca fiind cea mai înaltă cruce din lume amplasată pe un vârf montan.

CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | A ”întinerit” la 95 de ani! Crucea Eroilor, inclusă în Cartea Recordurilor, restaurată de MApN. Ce surprize îi așteaptă pe turiști (FOTO)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
„Mai frumos e în Ferentari”. Turiști români revoltați de condițiile găsite la hotelurile de pe litoralul Bulgariei: „Nu aș mai veni aici nici gratis”
Mediafax
Mega-gară de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Rugăciunea pentru momentele de cumpănă. Rostește-o zilnic timp de o lună și caută liniștea sufletească
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Cum afli dacă unele aplicații îți descarcă telefonul mai repede decât ar trebui?