Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu, atac la adresa lui Cîțu: „Se visează iar pe calul alb al creşterii economice! Halal performanţă”

Marcel Ciolacu, atac la adresa lui Cîțu: „Se visează iar pe calul alb al creşterii economice! Halal performanţă”

Marcel Ciolacu, atac la adresa lui Cîțu: „Se visează iar pe calul alb al creşterii economice! Halal performanţă”

„Preţurile au luat-o razna în timp ce Cîţu se visează iar pe calul alb al creşterii economice”, spune Marcel Ciolacu, președintele PSD.

După un an de pandemie, economia României este sub primul trimestru din 2020, când a fost lockdown, precizează Ciolacu.

„Preţurile au luat-o razna în timp ce Cîţu se visează iar pe calul alb al creşterii economice! Istorică este doar prăbuşirea galopantă a puterii de cumpărare a românilor”, transmite Marcel Ciolacu.

Președintele PSD spune că facturile la energie sunt cu 17% mai mari, combustibilul cu 9% mai scump, iar prețurile „până la cer la alimentele de bază”.

„Halal performanţă, Cîţu”

„Preţuri până la cer la alimentele de bază. Plus o inflaţie de peste 3% care a făcut franjuri veniturile şi aşa îngheţate de premierul Cîţu. Asta e realitatea. Ce este de reţinut din comunicatul INS este doar că, după un an de pandemie, economia României este sub primul trimestru din 2020, când a fost lockdown! Halal performanţă, Cîţu”, conchide liderul social-democrat.

Potrivit Institutului Naţional de Statistică, PIB-ul în trimestrul 1 din 2021 a fost mai mare cu 2,8% comparativ cu trimestrul 4 din 2020.

Cîţu: România are cea mai rapidă revenire economică din istorie

România are cea mai rapidă revenire economică din istorie ca răspuns la cea mai mare criză economică din ultima sută de ani, a declarat premierul Florin Cîțu.

Am promis, am făcut. Economia României a crescut cu 2.8% în primul trimestru din 2021. Felicitări, români! România are cea mai rapidă revenire economică din istorie ca răspuns la cea mai mare criză economică din ultima sută de ani. Am luat cele mai bune măsuri şi economia a răspuns pozitiv”, susține Florin Cîţu.

Cîţu a mai informat că Guvernul pregăteşte acum toate măsurile ca economia României post-pandemie să fie „mai puternică, mai competitivă, mai rezilientă”.

„În următorii ani eu mă aştept la o creştere economică, care să spulbere toate estimările făcute până acum şi de care să beneficieze toţi românii”, a mai spus Cîţu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DOCUMENTE. Contractul de lobby al Administrației Nicușor Dan duce la consilierul lui Trump
Digi24
Cum prezintă propaganda rusă cazul dronei care a lovit blocul din Galați
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Val de ironii după mesajele MApN legate de drona căzută în Galați. Mii de comentarii au împărțit internetul în două: „Blocul era pe direcția dronei”
Mediafax
Anunțul momentului de la Putin. „Războiul din Ucraina se apropie de sfârșit”
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Previziunea ambasadorului austro-ungar: România va intra în război împotriva Imperiului