Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu, despre ALEGERILE pentru Primăria Capitalei: „S-a ajuns la o cursă în doi, între domnul Nicușor Dan și doamna Gabriela Firea”

Marcel Ciolacu, despre ALEGERILE pentru Primăria Capitalei: „S-a ajuns la o cursă în doi, între domnul Nicușor Dan și doamna Gabriela Firea”

Ruxandra Radulescu

Marcel Ciolacu a comentat competiția electorală dintre Gabriela Firea și Nicușor Dan pentru funcția de primar general, cei doi aflându-se pe primele două poziții în sondaje. Liderul PSD și-a exprimat nemulțumirea față de refuzul lui Nicușor Dan de a se prezenta la o dezbatere cu rivala sa, din partea social-democraților.

Marcel Ciolacu a precizat că este inadmisibil pentru un primar general să refuze atât colaborarea cu primarii de sector, sau membrii Guvernului, cât și comunicarea cu cetățenii.

Președintele social-democraților l-a ironizat pe Nicușor Dan, transmițându-i că poate veni cu Clotilde Armand la o dezbatere cu Gabriela Firea, dacă îi este frică de contracandidata PSD.

„Evident că este o o cursă în doi, s-a ajuns la o cursă în doi între domnul Nicușor Dan și doamna Gabriela Firea și unul dintre cei doi va fi primarul general al Capitalei. Eu nu înțeleg de ce domnul Nicușor Dan nu vine la o dezbatere cu doamna Gabriela Firea. Dacă nu are curaj doar singur să fie cu doamna Firea, poate s-o ia și pe doamna Clotilde de la Sectorul 1, amândoi de mână să meargă într-o dezbatere.

Adică așa poți să informezi omul. Doamna Firea a fost primar general, poate să spună ce a făcut și care era perspectiva pe care dânsa o avea pentru București. O să vină și domnul Nicușor Dan să ne spună cum a cumpărat 10 bărci în Herăstrău și a făcut trei locuri de joacă în patru ani și în continuare se luptă cu dușmanii imobiliari și rechinii și dar nu-i știm care sunt.”, a precizat Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu a subliniat că în cetățenii nu votează în funcție de „culoarea politică” a unui candidat, ci de capacitățile și realizările acestuia. Președintele PSD și-a exprimat aprecierea față de Gabriela Firea, o persoană care a fost extrem de implicată în procesul administrativ în timpul mandatului de primar în perioada 2016-2020.

„Cum să fii primarul general Bucureștiul și să n-ai o întâlnire cu toți primarii de sector, să fii primarul general al Capitalei, să nu ai o discuție cu membrii Guvernului României. Tu să n-ai un plan administrativ integrat cu fiecare primar de sector și să mai ai pretenții după patru ani, fără să spui nimic, mai vreau patru ani. Pentru ce mai vrei patru ani? Administrația nu are culoare politică. Ai alegeri, sunt 30 de zile de campanie în care spui ce ai făcut. După 30 de zile te întorci pentru ce te-au ales românii, a precizat Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SECRETUL longevității, dezvăluit după 30 de ani! De ce unii oameni trec de 100 de ani
Digi24
Adolescente folosite ca asasini: Schema prin care Rusia recrutează fete tinere pentru atacuri împotriva militarilor ucraineni
Cancan.ro
Fiica milionarului sinucigaș de la Hexipharma, bătută și sechestrată de un cântăreț celebru! Scene de coșmar într-un apartament din București
Prosport.ro
FOTO. A apărut într-un costum de baie neobișnuit și a fost făcută praf!
Adevarul
PNL îi întoarce spatele lui Eugen Tomac. Siegfried Mureșan: „Dacă domnul ar fi un Mario Draghi, atunci poate ne-am uita altfel la dumnealui”
Mediafax
ULUITOR! Cercetătorii spun că AI poate recunoaște semnele depresiei
Click
Dan Negru, dezamăgit de vacanța din Cipru: „Nu aș recomanda!” Ce spune însă despre Grecia?
Digi24
Bill Gates regretă relaţia cu Jeffrey Epstein și spune că ar fi fost șantajat de el. „Nu a avut succes”
Cancan.ro
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Ce se întâmplă doctore
Iuliana Marciuc a slăbit 7 kilograme în 5 săptămâni. Ce dietă urmează și care este regula pe care o respectă zilnic
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cea mai veche limbă încă vorbită în zilele noastre?