Prima pagină » Actualitate » Șoferul lovit frontal de polițiști, pe ȘOSEAUA COLENTINA, după ce n-a oprit la semnalul lor: „Ei m-au căutat cu lovirea. Eu nu aveam intenţia să intru în nicio maşină”

Șoferul lovit frontal de polițiști, pe ȘOSEAUA COLENTINA, după ce n-a oprit la semnalul lor: „Ei m-au căutat cu lovirea. Eu nu aveam intenţia să intru în nicio maşină”

Șoferul lovit frontal de polițiști, pe ȘOSEAUA COLENTINA, după ce n-a oprit la semnalul lor: „Ei m-au căutat cu lovirea. Eu nu aveam intenţia să intru în nicio maşină”

Tânărul care a fost urmărit de polițiști și lovit frontal de o autospecială a oamenilor legii pe șoseaua Colentina, noaptea trecută, și-a spus propria variantă. El refuzase să oprească la semnalul lor, după ce agenții au observat că mergea haotic.

Ulterior, a fost verificat cu aparatul etilotest, care a arătat o alcoolemie de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat, precum și cu aparatul Drugtest, care a relevat prezența unei substanțe interzise în organism (metamfetamină).

În acest context, conducătorul autovehiculului a fost condus la sediul Institutului Național de Medicină Legală (INML) în vederea prelevării de mostre biologice.

Ulterior, Antena 3 a obţinut mărturia exclusivă a tânărului care s-a izbit frontal cu maşina poliţiei, după o urmărire de 9 km pe străzile Capitalei.

Bărbatul a recunoscut că a încercat să scape de Poliţie, pentru că băuse la volan.

„Am luat patru guri de Whisky, în timp ce conduceam, dar nu m-am drogat. Am băut exact patru guri, mai pline, aşa, să spun. Dar cum? Aşa din 10 în 10 minute, când îmi dădea ăsta (un prieten al său, aflat în dreapta-n.r.) sticla. La volan”, a spus el.

Tânărul a mai povestit cum a stat cu Poliţia pe urme 15 minute şi susține că impactul a fost provocat de poliţişti şi nu de el. Mai mult, îşi aminteşte cum, cu poliţia pe urmele sale, a trecut pe trei semafoare roşii.

„Ei m-au căutat cu lovirea. Asta vreau ca să spun. Impactul a fost 50 maşina de poliţie, 50 eu, frontal. Eram pe linia de tramvai şi în faţa mea a apărut o maşină de poliţie, a venit din stânga sau din dreapta, a venit exact pentru mine. Eu când am văzut-o, am vrut să fac stânga, să-i ocolesc, ei au făcut stânga după mine, am vrut să fac dreapta, să-i ocolesc, ei au făcut dreapta după mine şi ne-am lovit. Ei m-au căutat cu lovirea. Asta vreau ca să spun. Eu nu aveam intenţia să intru în nicio maşină, dacă era baraj în faţă eu opream, nu intram în nicio maşină de poliţie deloc. Eu am vrut doar să scap”, a spus tânărul care a lovit frontal maşina de poliţie.

De asemenea, un alt martor al accidentului a povestit pentru sursa citată – sub protecţia anonimatului – cum maşina de Poliţie era să lovească taxiul în care se afla.

„Veneam de la Bucur Obor, în taxi. N-am trecut de niciun filtru nimic şi eram prima maşină care a trecut şi imediat s-a întâmplat accidentul. Vă treziţi cu o maşină de poliţie în curbă care are girofarele aprinse dar taie benzile, de pe banda întâi încearcă să se ducă pe banda trei. Vă daţi seama, şi în curbă şi pe contrasens. Pe şofer am văzut că l-au culcat la pământ şi îi dădeau, că se vede şi unde e şi poliţistul care gesticula şi făcea în toate felurile”, a spus bărbatul.

Mai mult, spune bărbatul, după impact, poliţiştii nu s-au dus la şoferul fugar să-i acorde primul ajutor. L-ar fi lovit, în schimb, de mai multe ori.

În urma impactului dintre cele două mașini, doi polițiștii și pasagerul din mașina fugarului au ajuns la Spitalul Floreasca. Unul dintre polițiști a plecat acasă, în timp ce al doilea, rănit mai grav, a rămas internat în spital.

Cercetările sunt continuate de către Brigada Rutieră, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în a avut loc evenimentul și pentru luarea măsurilor legale care se impun în acest caz.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani