Prima pagină » Actualitate » Măsurile impuse de autorități privind INUNDAȚIILE din România. Arafat: Au fost activate grupele operative în toate județele, inclusiv în București

Măsurile impuse de autorități privind INUNDAȚIILE din România. Arafat: Au fost activate grupele operative în toate județele, inclusiv în București

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a prezentat, joi, un bilanț privind inundațiile care au avut loc în România în ultimele zile. Potrivit șeful DSU, autoritățile au ridicat nivelul de alertă în mai multe județe din cauza fenomenelor meteo extreme, iar forțele de intervenție au fost redistribuite din zonele cu risc redus în cele afectate. 

Arafat a anunțat că Administrația Națională de Meteorologie a emis 11 avertizări generale, dintre care șapte de cod galben și patru de cod portocaliu. Totodată, el a menționează că ANM a emis și 72 de avertizări nowcasting, dintre care 4 de cod roșu în cinci județe, 34 de cod portocaliu în 21 de județe, în timp ce fiind de cod galben.

„Avertizările hidrologice de imediate sau nowcasting au vizat în principal scurgeri importante de pe versant sau au vizat viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale, creșteri rapide de debite și niveluri cu posibile depășiri ale cotelor de pericol sau ale cotelor de apărare sau de atenție. Acestea au fost motivele pentru care s-au dat aceste coduri”, a precizat secretarul de stat în MAI.

„Încă de la început a fost dată dispoziția domnului prim-ministru interimar, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, către toate structurile Ministerului de Interne, să fie la nivel de alertă adecvat și să fie activate grupele operative și la nivelul IGSU, să fie comandă permanent la nivelul inspectoratului precum și la nivelul DSU-lui să avem centrul de monitorizare activ și cu personal adecvat”, a adăugat el.

El a declarat că „s-au făcut bineînțeles un număr de manevre de forțe, două manevre de forțe principale prin care au fost alocate resurse către zonele care erau cu risc din cele care erau aflate sub cod portocaliu și, bineînțeles, pe parcurs aceste forțe au fost mișcate acolo unde era nevoie de ele, fiind aduse din zonele care sunt cu risc mai mic sau cele care erau sub nivelul sub avertizare de cod verde”.

Șeful DSU a menționat că la nivel teritorial au fost activate „grupele operative în toate județele țării, inclusiv în București”.

„Au fost activate centrele de conducere și coordonare a intervenției la nivelul a patru județe: Iași, Mureș, Prahova și Sibiu și bineînțeles, urmate de județele care au început să aibă probleme, cum ar fi de exemplu județul Covasna”, a continuat el.

„Totodată s-a dat dispoziția creșterii nivelului de alertă a forțelor de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență, la nivel de alertă roșie în județul Covasna, alertă portocalie în județul Bacău și Sibiu și Arad și la nivelul de alertă albastră în județul Vrancea. Acest lucru s-a făcut pentru a asigura prezența adecvată de personal de intervenție, care este completat și cu forțele de sprijin din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, sau voluntari care au lucrat cu forțele noastre de intervenție”, a mai spus Arafat.

„Au fost emise 74 de mesaje RO-Alert în 25 de județe”

Potrivit șefului DSU, „au fost emise 74 de mesaje RO-ALERT, mesajele fiind emise în 25 de județe, în diferite zone, în diferite localități, pe baza avertizărilor imediate care au fost date fie pentru meteo, fie pentru hidro”.

„Au fost întrunite în ședințe extraordinare comitetele pentru situații de urgență la nivelul a 18 județe și au fost întrunite unele comitete locale pentru situații de urgență, în localități care au fost sub efectul fenomenelor meteo sau hidro, și aici vorbim de comitetul local Boroșneu Mare din județul Covasna, unde a participat și prefectul și unde a fost luată decizia de a face două breșe, una s-a făcut în data de 27 și una de 28, în zona pârâului Zagon, într-un dig pentru inundarea unei zone de pășuni, pentru a evita ca impactul creșterii apelor să afecteze mai multe locuințe aflate în zonă. Însă, din păcate, în continuare, apa a crescut, breșa a putut să salveze multe case, cu siguranță, însă unele case au fost afectate pentru că apa a continuat să crească și s-a deversat pe partea cealaltă a digului, afectând în jur de o sută de locuințe, o sută de gospodării, dar care aveau persoanele evacuate deja sau auto-evacuate și unde nu avem nicio persoană care a fost dispărută sau victimă a acestor inundații”, a adăugat Arafat.

CITEȘTE ȘI:

Evacuare cu excavatorul din puhoaiele din Prisăcani, Botoșani. Avertismente meteo în cascadă

Vremea rea face PRĂPĂD în toată țara. Sunt anunțate noi coduri portocalii și galbene de ploi torențiale

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe