Prima pagină » Actualitate » Mii de cazuri de intoxicaţii acute cu substanţe psihoactive, înregistrate anual. Ministrul Sănătății: ”Probabil că este doar vârful aisbergului”

Mii de cazuri de intoxicaţii acute cu substanţe psihoactive, înregistrate anual. Ministrul Sănătății: ”Probabil că este doar vârful aisbergului”

Mii de cazuri de intoxicaţii acute cu substanţe psihoactive, înregistrate anual. Ministrul Sănătății: ”Probabil că este doar vârful aisbergului”

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, afirmă că se înregistrează anual câteva mii de cazuri de intoxicaţii acute cu diverse substanţe psihoactive, dar a precizat că este probabil doar vârful aisbergului şi fenomenul este mult mai extins decât se observă. El consideră că nu cu abordări pompieristice se rezolvă însă această problemă.

Ministrul a fost întrebat dacă nu ar trebui ca Agenţia Naţională Antidrog să fie în subordinea Ministerului Sănătăţii.

“Unele activităţi, da, dar alte activităţi, nu. E bine să partajăm activităţile în funcţie de profilul fiecărei instituţii”, a fost răspunsul ministrului, potrivit news.ro.

De asemenea, el a amintit de problemele care sunt create de faptul că asistenţa medicală de urgenţă, în loc să fie la Ministerul Sănătăţii, e la Ministerul de Interne, argumenând că nu doreşte nici situaţia inversă, ca MS să preia problematica traficului de droguri.

Întrebat dacă nu ar intra astfel într-o dispută cu şeful DSU, Raed Arafat, Rafila a replicat: “Da, uite, dânsul ar putea eventual să se ocupe şi de această problemă, pentru că are o mare capacitate de muncă şi poate că ar fi o idee bună, cel puţin în zona Ministerului de Interne, să preia şi această activitate”.

„Nu are rost să avem abordări care să fie pompieristice dacă vrem să soluţionăm această problemă”

Ministrul Sănătăţii a fost întrebat sâmbătă, la emisiunea Insider Politic, transmisă la Prima Tv, dacă este înspăimântător consumul de droguri în România, comparativ cu alte state.

“Personal, nu cred că este înspăimântător. Am auzit tot felul de cifre lansate în spaţiul public. Nu ştiu pe ce se bazează. Avea Marin Preda un roman şi era cineva acolo care spunea ”Pe ce te bazezi?” Am auzit foarte multe declaraţii publice, tot felul de soluţii fanteziste pentru rezolvarea acestei probleme.

Deci, plecând de la o situaţie punctuală, accidentul acela tragic în care un tânăr drogat a omorât câteva persoane care mergeau pur şi simplu pe marginea drumului, am ajuns în cealaltă extremă în care spunem că există milioane de oameni care se droghează în România, că trebuie să facem testare în masă şi aşa mai departe. Nu are rost să avem abordări care să fie pompieristice dacă vrem să soluţionăm această problemă”, a explicat ministrul Sănătăţii.

El consideră că pentru a avea o imagine cât mai clară a nivelului consumului de droguri în ţara noastră ar trebui să avem un sistem care să înregistreze cazurile care se adresează în urgenţă

“Există nişte rapoarte anuale, se înregistrează câteva mii de cazuri de intoxicaţii acute cu diverse substanţe psihoactive, dar probabil că este doar vârful aisbergului şi este mult mai extins decât ceea ce observăm noi. Ca să putem să facem o astfel de apreciere, ar trebui să putem să avem un sistem care să înregistreze toate cazurile care se adresează în urgenţă sau pe care tratăm adicţia. 

Aici suntem destul de puţin dezvoltaţi. Există o agenţie specializată, Agenţia Naţională Antidrog, care are filiale prin toată ţara”, a explicat ministrul Sănătăţii, care a completat că această agenţie se află în subordinea Ministerului Afacerilor Interne.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi