Prima pagină » Actualitate » Ministerul Afacerilor Externe din Rusia a avertizat că va expulza ziariştii americani din țară dacă YouTube îi va bloca conferinţele de presă

Ministerul Afacerilor Externe din Rusia a avertizat că va expulza ziariştii americani din țară dacă YouTube îi va bloca conferinţele de presă

Ministerul Afacerilor Externe din Rusia a avertizat că va expulza ziariştii americani din țară dacă YouTube îi va bloca conferinţele de presă

Purtătorul de cuvânt al MAE rus, Maria Zaharova, a anunțat că va expulza corespondenţi de presă americani sau din țările occidentale dacă platforma video YouTube îi va bloca din nou conferințele de presă. Declaraţiile oficialului au fost făcute după ce parlamentarii ruşi au aprobat un proiect de lege prin care procurorii pot închide birourile de presă ale statelor „neprietenoase” cu presa rusă.

Într-o intervenţie în cadrul Consiliului Federaţiei Ruse, Maria Zaharova a anunțat: „Youtube a blocat încă o conferinţă de presă. Ce vom face noi? Pot spune că, dacă o vor face din nou, atunci un ziarist sau o mass-media din SUA pleacă acasă. Asta a fost tot. Acest lucru nu este pe linia de a face ce vreți. Încă o conferință de presă blocată și vom indica un anumit nume sau o anumită instituție media care se va întoarce acasă”.

De asemenea, purtătorul de cuvânt al MAE rus a precizat că este posibil ca o astfel de măsură a Rusiei să nu se limiteze la presa americană, menţionând în acest sens poziţia „antirusească” a Poloniei.

„Ținând cont de faptul că o doamnă cu cetățenie poloneză este implicată în toate acestea și având în vedere poziția Poloniei, poate, nu ne vom limita doar la organizațiile mass-media americane”, a adăugat Maria Zaharova.

Anterior, purtătorul de cuvânt al MAE rus a anunțat că este în curs de elaborare un pachet de măsuri împotriva mass-mediei anglo-saxone, ca raspuns la restricţiile impuse de Occident împotriva mass-mediei din Rusia, precizează Digi24.

Camera inferioară a parlamentului rus a adoptat săptămâna aceasta un proiect de lege care va permite Procuraturii să dispună încetarea activităţii corespondenţilor de presă străini în Rusia dacă se estimează că ţara de origine a acestora discriminează presa rusă.

Publicații rusești precum Russia Today sau Sputnik au fost interzise în mai multe țări occidentale în urma izbucnirii războiul din Ucraina. Această măsură a fost considerată de Moscova drept o încălcare a libertăţii de exprimare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?