Prima pagină » Actualitate » Ministerul Sănătăţii, recomandări pentru prevenirea/limitarea îmbolnăvirilor de GRIPĂ și viroze în rândul elevilor

Ministerul Sănătăţii, recomandări pentru prevenirea/limitarea îmbolnăvirilor de GRIPĂ și viroze în rândul elevilor

Ministerul Sănătăţii, recomandări pentru prevenirea/limitarea îmbolnăvirilor de GRIPĂ și viroze în rândul elevilor

Ministerul Sănătăţii a transmis luni, 8 ianuarie 2024, odată cu reînceperea cursurilor în învăţământul preuniversitar, o serie de recomandări pentru prevenirea/limitarea îmbolnăvirilor prin gripă şi alte viroze respiratorii.

Revenirea elevilor în școli crește riscul de îmbolnăviri, iar M.S. vrea să se asigure că numărul cazurilor nu va exploda în zilele următoare.

Ce recomandări face Ministerul Sănătăţii

Virozele respiratorii sunt frecvente în sezonul rece şi pot afecta colectivităţile în care copiii şi cadrele didactice desfăşoară cursurile şcolare şi preşcolare.

Prevenirea şi controlul infecţiilor respiratorii sunt posibile dacă se respectă o serie de măsuri de igienă personală sau ale spaţiilor unde se desfăşoară cursurile”, subliniază Ministerul Sănătăţii, într-un comunicat de presă.

În acest context, Ministerul Sănătăţii recomandă:

  • igiena mâinilor – spălarea frecventă a mâinilor şi/sau dezinfecţia lor (înainte de intrarea în clasă, înainte de masă, după utilizarea toaletei, după tuse/strănut, ori de câte ori e necesar);
  • igiena respiratorie – tuse, strănut în şerveţel de unică folosinţă sau în plica cotului, aruncarea şerveţelului la gunoi imediat după folosire, spălarea/dezinfecţia mâinilor după tuse/strănut;
  • igiena în clase – aerisirea frecventă a sălilor de clasă (păstrarea ferestrelor deschise ori de câte ori este posibil sau aerisirea cel puţin 10 minute după fiecare oră de curs), curăţenia şi dezinfecţia suprafeţelor şi obiectelor din unităţile de învăţământ înaintea începerii cursurilor;
  • evitarea schimburilor de obiecte personale.

Vaccinarea, printre măsurile preventive recomandate

Pentru reducerea transmiterii virusurilor respiratorii, Ministerul Sănătăţii recomandă:

  • informarea periodică a părinţilor de a nu trimite la şcoală copilul atunci când se confruntă cu simptome de viroză respiratorie, dureri în gât;
  • personalul didactic şi nedidactic cu simptome respiratorii va evita intrarea în colectivitate;
  • realizarea zilnică, la prima oră de curs, de către cadrul didactic, a unei inspecţii vizuale a elevilor prezenţi în clasă, cu scopul identificării unui eventual elev bolnav care prezintă semne de febră/boală infecto-contagioasă (faţă congestionată, tuse, etc);
  • în cazul identificării unui elev cu semne de boală transmisibilă respiratorie, se recomandă izolarea lui la domiciliu şi informarea părinţilor în vederea îndrumării către un medic şi asigurarea tratamentului specific.

Ca măsuri preventive sunt recomandate:

  • vaccinarea împotriva gripei sezoniere a elevilor eligibili şi a personalului din unităţile de învăţământ;
  • asigurarea cu materiale pentru igiena mâinilor (săpun lichid, substanţe dezinfectante şi prosoape de hârtie);
  • asigurarea cu materiale pentru curăţenia şi dezinfecţia sălilor de clasă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce koala îmbrățișează mereu copacii?