Prima pagină » Actualitate » Ministrul Agriculturii a solicitat Comisiei Europene COMPENSAȚII urgente pentru fermierii afectați de secetă

Ministrul Agriculturii a solicitat Comisiei Europene COMPENSAȚII urgente pentru fermierii afectați de secetă

Ministrul Agriculturii a solicitat Comisiei Europene COMPENSAȚII urgente pentru fermierii afectați de secetă

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a solicitat Comisiei Europene, într-o scrisoare transmisă în 7 august, acordarea de compensaţii urgente, din cauza daunelor devastatoare pe care seceta le-a cauzat fermierilor români, a anunțat Ministerul Agriculturii, potrivit Agerpres.

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, l-a înştiinţat pe comisarul Janusz Wojciechowski la data de 15 iulie a acestui an, în cadrul Consiliului AGRIFISH, că zone extinse din România au fost sever afectate de secetă. În acest context pierderea de venituri a producătorilor agricoli pune pericol viabilitatea economică a fermelor şi interesele de securitate ale ţării.

“Daunele semnificative cauzate de fenomene climatice nefavorabile necesită acordarea de compensaţii urgente în baza unei măsuri excepţionale, pentru a contribui la soluţionarea problemelor specifice rezultate în urma acestor fenomene”, se arată în scrisoarea transmisă CE de către ministrul Agriculturii şi Dezvoltării rurale, Florin Barbu, în data de 7 august a.c.

Potrivit Ministerului Agriculturii, bugetul total estimat de maximum 75,2 milioane euro pentru culturile înfiinţate în toamna anului 2023 trebuie rambursat de urgenţă fermierilor.

“În acest sens, MADR consideră că se impune ca întreaga suma să poată fi achitată producătorilor afectaţi, în baza unui singur act juridic comunitar care să cuprindă norme tehnice şi surse de finanţare atât cele din partea Uniunii Europene, cât şi ajutoare naţionale suplimentare. De asemenea, primăvara – vara anului 2024 a fost caracterizată de o lipsă masivă de precipitaţii, printr-un regim termic al aerului mai ridicat decât în mod obişnuit în aproape toată ţară, chiar deosebit de ridicat în zonele de câmpie. Aceste fenomene au afectat până la compromitere culturi înfiinţate în primăvara anului 2024, în special porumb şi floarea-soarelui, pe o suprafaţă estimată de circa 2.000.000 ha la nivel naţional. Se estimează că valoarea unitară medie a pierderilor este de 200 – 230 euro/ha”, se arată în punctul de vedere transmis de MADR.

CITEȘTE ȘI:

Este dezastru în Olt! Fermierii cer ca județul să fie declarat calamitat în totalitate, din cauza secetei

E cod roșu in agricultură. Europarlamentarul PNL Daniel Buda susține că România poate pierde sute de milioane de euro, fonduri europene

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani