Prima pagină » Actualitate » Ministrul Sorin GRINDEANU răspunde celor care recomandă defrișări noaptea, pe Valea OLTULUI: Nu se poate nici cu batalioane de ostași galbeni

Ministrul Sorin GRINDEANU răspunde celor care recomandă defrișări noaptea, pe Valea OLTULUI: Nu se poate nici cu batalioane de ostași galbeni

În două săptămâni, lucrările de pe Valea Oltului au avansat la 40%, estimează ministrul transporturilor, Sorin Grindeanu. Aflat la Timișoara, cu ocazia semnării contractului pentru finalizarea drumului de legătura între A1 şi DN 69. De asemenea, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat, vineri, la Timişoara, că lucrările pe Valea Oltului sunt în grafic, defrișările pe timp de noapte nu s-ar putea face nici „dacă ar fi batalioane de ostaşi galbeni pe versanţi”.

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, este convins că nu va câștiga premiul de popularitate anul acesta, după ce-a oprit circulația rutieră pe Valea Oltului pentru construcția Autostrăzii Pitești-Sibiu, însă spune că lucrările se mișcă foarte bine. În două săptămâni de când au început, s-a ajuns la un procent de 40%.

Mai rămâne Valea Oltului, dar marți, în principiu, o să merg să văd cum se desfășoară lucrările. Sunt două, o să fie marți, 2 săptămâni de la acele restricții absolut necesare. Asta fiindcă am văzut că sunt unii care își dau cu părerea, sunt absolut necesare, iar discursul din acestea populiste, care dau bine electoral, dar care n-au nicio legătură cu partea practică. Pe mine nu mă impresionează.

Ministrul Grindeanu îi asigură pe aceia care s-au gândit că defrișarea pe timp de noapte ar fi fost mai potrivită, că nu s-ar fi putut face nici „cu batalioane de ostași galbeni”.

Și  dacă ar fi batalioane de ostași galbeni pe versanții din Valea Oltului, eu nu cred că s-ar putea face defrișări pe timp de noapte și nu lucră, nu cred eu. Nu crede nimeni, fiindcă această decizie a fost luată urmare a consultărilor cu toți cei care se pricep. Așa că declarații din acestea, așa cum am spus, populiste, care dau bine și care cred unii că aduc voturi, trebuie ignorate. Și le mai spun ceva niciodată nu vor câștiga voturi cu declarații de tip PPDD, AUR și alte asemenea formațiuni politice, fiindcă aceste declarații sunt în acea linie. Mă așteptam la mai multă seriozitate.

Grindeanu a mai subliniat că „declarațiile populiste” nu vor aduce prea multe voturi acelora care le fac, iar în tot acest timp, lucrările vor înainta pentru că traficul trebuie reluat pe 9 august.

Aseară, raportul, că îmi vine în fiecare zi raport pe ceea ce se întâmplă pe Valea Oltului, arată că sunt undeva la 40%, ceea ce înseamnă foarte bine. Marţi o să fiu personal acolo să verific, sunt în grafic, ceea ce înseamnă că, aşa cum am spus, 9 august se reia circulaţia pe Valea Oltului”, a adăugat el.

CITEȘTE ȘI:

Sorin GRINDEANU despre problemele de zbor provocate de MICROSOFT: O să-i încurajez pe cei din aeroport să comunice! Și pe cei de la MICROSOFT

Așa cum a fost anunțat, se circulă pe CENTURA Tg Jiu/Ministrul Sorin GRINDEANU a transmis live momentul deschiderii

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
HOROSCOP 22 ianuarie. Pot apărea cheltuieli neprevăzute pentru o zodie, iar alți nativi sunt favorizați în plan emoțional
Digi24
„Tăceţi din gură”. Apropiat al lui Donald Trump, răbufnire la adresa liderilor europeni pe tema Groenlandei: „M-am săturat”
Cancan.ro
Vortexul polar se întoarce. Iarna ia o pauză de câteva zile, dar gerul revine
Prosport.ro
FOTO. Despărțirea anului. Milionarul a plecat din casa unde locuia cu soția influencer
Adevarul
Decriptarea discursului lui Trump la Davos. Ce înseamnă noua paradigmă globală pentru România
Mediafax
Cine ar putea fi viitorul AMBASADOR al României în SUA. Numele-surpriză vehiculat
Click
Cât plătește o româncă stabilită în Spania la curent, iarna: „Noi ne încălzim cu calorifere electrice”
Digi24
Ce ar însemna ca UE să vândă titlurile de stat care reprezintă 50% din datoria SUA. „O recesiune cum nu au avut în 250 de ani”
Cancan.ro
După Cătălin Măruță, a fost dată afară și ea de la Pro TV: ”Lacrimi foarte multe”
Ce se întâmplă doctore
Cine este Patricia Vizitiu, handbalista de succes care a intrat în competiția Survivor 2026! Cine e tatăl ei celebru?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
„Țeapă” la închirieri auto: A plătit pentru premium, a primit o mașină de buget
Descopera.ro
Un fenomen cosmic prezis de Einstein, confirmat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
Câte zile au pierdut bucureștenii așteptând în trafic anul trecut?