Prima pagină » Actualitate » Un director în Ministerul Economiei a murit, subit, la serviciu. Polițiștii au deschis un dosar de moarte suspectă

Un director în Ministerul Economiei a murit, subit, la serviciu. Polițiștii au deschis un dosar de moarte suspectă

Un director în Ministerul Economiei a murit, subit, la serviciu. Polițiștii au deschis un dosar de moarte suspectă

Directorul Direcției Contencios din cadrul Ministerului Economiei, a murit, vineri, la serviciu, echipajul SMURD alertat prin numărul de urgență 112 nemaiputând să facă nimic pentru a-l salva. Polițiștii Serviciului Omoruri au deschis un dosar de moarte suspectă.

Potrivit unor surse din Poliție, incidentul ar fi avut loc undeva în jurul orei 15.30, când bărbatului i s-ar fi făcut rău. În scurt timp, acesta și-a pierdut cunoștința și în ciuda intervenției medicilor, nu a mai putut fi salvat.

Trupul neînsuflețit a fost transportat la Institutul Național de Medicină Legală pentru necropsie, iar ofițerii Serviciului Omoruri au deschis un dosar penal de moarte suspectă.

Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a anunțat miercuri că va face reduceri importante de posturi în cadrul ministerului. În acest sens, 39 la sută dintre funcţiile de conducere și 30 la sută din cele de execuţie vor dispărea. Totuși, angajații nu urmează să fie concediați, ci redistribuiți pe alte posturi.

Postul directorului decedat nu era amenințat de reorganizare

Oficiali din cadrul Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri au declarat, pentru Gândul, că bărbatul decedat se numește Doru Clăbescu și conducea Direcția Contencios. Acesta era unui dintre cei mai apreciați directori din instituție, iar postul său nu era amenințat de reorganizarea anunțată de Năsui.

Acesta avea un istoric medical, iar cu puțin timp înainte să-și piardă cunoștința, și-ar fi sunat medicul de familie.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă