Prima pagină » Actualitate » VIDEO. Profesorii au deadline până luni, la 10:00, să spună dacă acceptă oferta Guvernului. Nicolae Ciucă: „Am agreat creșterea…”

VIDEO. Profesorii au deadline până luni, la 10:00, să spună dacă acceptă oferta Guvernului. Nicolae Ciucă: „Am agreat creșterea…”

Otilia Serescu

Premierul Nicolae Ciucă a avut, duminică, o nouă rundă de consultări cu reprezentanţii sindicatelor din Educaţie, la trei săptămâni de la izbucnirea grevei generale din școli.

Întâlnirea a avut loc la ora 9:00, la Palatul Victoria.

„A fost o ședință cu echipe lărgite din partea fiecărui sindicat și am considerat că este absolut corect și transparent ca dialogul să poată să fie adus la cunoștința tuturor dascălilor, pe măsurile agreate împreună cu reprezentanții sindicatelor.

La nivelul coaliției – pentru că la această întâlnire am participat împreună cu domnul președinte al PSD, Marcel Ciolacu, cu ministrul Educației, doamna Deca, ministrul Muncii, domnul Budăi, cu secretarul general al Guvernului, domnul Neacșu – și am vrut ca finalul să fie unul cât se poate de concludent pentru noi toți.

Ne dorim să încheiem acest conflict de muncă, pentru că este o chestiune de responsabilitate față de sistemul de educație, părinți și copii.

Împreună cu sindicatele am agreat creșterea valorii sumelor pe care le vor primi personalul didactic și cel didactic auxiliar să crească la 25%. De asemenea, am agreat ca, începând cu anul viitor, pe noua grilă de salarizare, salariul debutantului să fie echivalentul că salariul mediu brut pe economie. De asemenea, procentul de 40% din OUG va crește la 40%, din 1 ianuarie 2024.

Vom acorda și acele sume de formare profesională, de 1.5000 de lei, în luna octombrie, pentru personalul didactic și didactic auxiliar, și 500 de lei pentru personalul nedidactic”, a spus Nicolae Ciucă, după întrevederea cu sindicatele din Educație.

Profesorii au timp până luni să decidă dacă acceptă oferta Guvernului

„Pentru mâine (luni – n.red.), după ce azi (duminică – n.red.) vom pune în transparență conținutul ordonanței, toți cei care lucrează în instituțiile de învățământ, vor lua o decizie pe care o vor transmite până la ora 10:00. Ulterior, vom avea o nouă ședință de urgență, în care vom aproba ordonanța și în felul acesta conflictul de muncă se va fi încheiat”, a adăugat liderul de la Palatul Victoria.

Sâmbătă seara, Guvernul a venit cu o nouă ofertă pentru profesori, printre care se numără o creştere salarială de 25%, 1.500 lei anual pentru personalul didactic de predare şi auxiliar şi 500 de lei anual pentru personalul nedidactic până în 2027, 50% prima tranşă din noua grilă de la 1 ianuarie 2024.

Tot duminică, la ora 10:00, este programată şi o şedinţă de Guvern.

Citește aici cum au reacționat sindicatele la oferta guvernului...

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Vorbești mai multe limbi străine? Creierul tău ar putea fi cu 13 ani mai tânăr