Prima pagină » Actualitate » Nicolae Furdui Iancu ar putea să nu fie prezent la spectacolul de Ziua Unirii Principatelor Române. Motivul este de ordin MEDICAL

Nicolae Furdui Iancu ar putea să nu fie prezent la spectacolul de Ziua Unirii Principatelor Române. Motivul este de ordin MEDICAL

Nicolae Furdui Iancu ar putea să nu fie prezent la spectacolul de Ziua Unirii Principatelor Române. Motivul este de ordin MEDICAL
sursa foto: Mediafax Foto/ Victor Ciupuliga

Renumitul interpret de muzică populară, Nicolae Furdui Iancu, ar putea să nu fie prezent la spectacolul la care a fost invitat de Ziua Unirii Principatelor Române, scrie EVZ. De altfel, artistul, considerat un titan al folclorului, dar și un mare patriot, a devenit o emblemă a evenimentelor dedicate zilelor de 1 Decembrie și 24 Ianuarie, de-a lungul timpului. Motivul? Artistul a suferit o viroză agresivă chiar cu câteva zile înainte.

Nicolae Furdui Iancu este o prezență obișnuită la evenimentele anuale dedicate zilelor de 1 Decembrie și 24 Ianuarie. Cântecul „Noi suntem români”, interpretat de celebrul interpret, a devenit un adevărat imn al spectacolelor de folclor care sunt organizate în aceste zile deosebite.

Însă în acest an, artistul în vârstă de 69 de ani ar putea marca o premieră nefericită. Și anume, ar putea să nu vină la spectacolul la care a fost invitat vineri, din motive de sănătate. Artistul a suferit o viroză respiratorie severă cu câteva zile înainte, ceea ce l-ar putea împiedica să mai cânte în zilele următoare.

„Sunt acasă. Am făcut viroza asta care bântuie țara și mă aflu sub tratament”, a declarat, pentru cancan.ro, Nicolae Furdui Iancu.

De altfel, artistul este foarte emoționat, deoarece vineri ar trebui să fie prezent la spectacolul care marchează Ziua Unirii Principatelor Române din Târgu Mureș.

„Am spectacol pe 24 ianuarie și trebuie să mă refac cu vocea. Nici nu știu dacă o să reușesc”, a mai spus artistul.

Numărul cazurilor de viroze respiratorii, în creștere

După sărbători, numărul cazurilor de viroze respiratorii a crescut. De altfel, în urmă cu câteva zile, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat că numărul cazurilor de viroză s-a dublat.

Comparativ cu 45.000 de cazuri raportate în ultimele două săptămâni, autoritățile sanitare au raportat aproximativ 90.000 de cazuri săptămâna trecută. Ministrul a avertizat că având în vedere tendințele observate în Europa, numărul cazurilor de viroză ar putea continua să crească și în următoarele săptămâni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta i-a spus-o în față lui Cristi Chivu: „Vrem asta!”
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Giga Hagi, mesaj sfâșietor după decesul lui Lucescu: „Mi-a fost mai mult decât antrenor.” Ce au transmis Simona Halep și Gică Popescu
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
BREAKING | A MURIT Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai merită să mergi cu mașina în Grecia? Cât costă în 2026 drumul până în Thassos, Halkidiki sau Lefkada
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O țară săracă din Africa încearcă să intre pe piața petrolului