Prima pagină » Actualitate » O mare companie rusească se RETRAGE din România: „România rămâne o piață cheie pentru activitatea companiei în Europa”

O mare companie rusească se RETRAGE din România: „România rămâne o piață cheie pentru activitatea companiei în Europa”

O mare companie rusească se RETRAGE din România: „România rămâne o piață cheie pentru activitatea companiei în Europa
O companie rusească se retrage din Romania. sursa foto: Envato

O mare companie rusească se retrage din România, iată despre ce este vorba! Produsul ei este folosit masiv în țara noastră.

Este vorba despre Kaspersky, o companie de Securitate cibernetică al cărui antivirus este folosit masiv în țara noastră. Compania a anunțat că își închide biroul din România.

Astfel, producătorul rus de aplicații antivirus Kaspersky a decis să închidă subsidiara din România, a anunțat Profit.ro.

”Închiderea biroului local din România face parte dintr-un proces mai amplu, derulat în Europa de Est, proces care reflectă orientarea Kaspersky asupra eficienței operaționale, o componentă cheie în strategia generală a companiei.

Decizia nu afectează clienții și partenerii noștri, care au în continuare acces la echipele locale, regionale și globale ale companiei, precum și la rețeaua noastră solidă și recunoscută de parteneri de distribuție.

Prin intermediul acestei rețele, vom continua să distribuim produsele și serviciile de securitate cibernetică Kaspersky. România rămâne o piață cheie pentru activitatea companiei în Europa”, a transmis Kaspersky.

Parlamentul a adoptat în decembrie 2022 o lege în ce privește protecția sistemelor informatice ale autorităților și instituțiilor publice în contextual invaziei declanșare de Federația Rusă împotriva Ucrainei.

Legea interzice autorităților și instituțiilor publice de la nivel central și local de produse și servicii de tip antivirus de la entități provenind din Federația Rusă sau aflate sub controlul Federației Ruse, fiind aplicat tuturor rețelelor și sistemelor informatice care gestionează informații clasificate, deținute de persoane juridice de drept public și de drept privat.

Foarte multe instituții publice și autorități ale administrației publice locale achiziționează programe software de antivirus rusești din cauza prețurilor mici, indică Guvernul, care susține că acestea sunt însă o vulnerabilitate.

Kaspersky Info Systems a luat ființă în anul 2026 și desfășoară activități de consultanță pentru afaceri și management (cod CAEN 7022). Cu numai doi angajați, afacerile subsidiarei locale au scăzut în 2023 cu 16^, la 6,2 milioane de lei.

Kaspersky este o companie de securitate cibernetică înființată în 1997 în Rusia. Pentru anul trecut, a raportat afaceri în echivalent de 721 millioane dolari și circa 240.000 de companii care îi sunt cliente.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?