Prima pagină » Actualitate » O turistă din România a MURIT în Halkidiki, după ce i s-a făcut rău într-o tavernă. Presă: „Ambulanța a venit după 75 de minute”

O turistă din România a MURIT în Halkidiki, după ce i s-a făcut rău într-o tavernă. Presă: „Ambulanța a venit după 75 de minute”

O turistă din România a MURIT în Halkidiki, după ce i s-a făcut rău într-o tavernă. Presă: „Ambulanța a venit după 75 de minute”
Ambulanță din Grecia. Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Twitter

O turistă de 63 de ani din România a murit în Grecia, după ce și-ar fi pierdut cunoștința în timp ce se afla la o tavernă din Halkidiki, iar ambulanța a venit după aproape o oră și jumătate.

Femeia de 63 de ani și-a dat ultima suflare miercuri după-amiază. Se afla alături de un grup de turiști într-o croazieră. La un moment dat, vaporul pe care se aflau a acostat în portul Ouranoupoli.

Au mers cu toții la o tavernă, pentru a lua prânzul. Avea să fie ultimul pentru turista româncă. A început să se simtă rău și a rămas fără cunoștință. Cei care o însoțeau au sunat la salvare, dar medicii au ajuns la fața locului abia după 75 de minute, relatează presa din Grecia.

De ce a ajuns ambulanța după o oră și 15 minute

Conform site-ului de știri elene ThessToday.gr, pe toată insula Halkidiki există doar cinci centre medicale, iar distanțele dintre ele sunt destul de mari.

„În ciuda faptului că ambulanța EKAB a pornit direct de la Centrul medical Agios Nikolaos până la Ouranoupoli, a trebuit să meargă 1 oră și 15 minute. Între timp, femeia a suferit o criză și și-a dat ultima suflare”, scrie publicația din Grecia.

Conform sursei citate, în ciuda eforturilor de resuscitare, medicii au constatat decesul femeii.

O gravidă de 19 ani a murit împreuna cu bebelușul nenăscut, după ce a așteptat ambulanța timp de 5 ore

Tot în Grecia, o tânără de 19 ani, însărcinată în luna a opta, a murit marți dimineață în timp ce aștepta o ambulanță. Atât mama, cât și bebelușul ei nenăscut au murit în Nea Makri, estul Atticii, la doar 37 km distanță de centrul Atenei, capitala Greciei.

Conform presei locale, familia a chemat salvarea la ora 08:30, dar echipajul medical a ajuns după ora 13:00, cinci ore mai târziu.

Va fi efectuată o autopsie pentru a stabili cauza morții, iar procurorii din Atena au dispus o anchetă în acest caz.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?