Prima pagină » Actualitate » Copiii pierd majorarea de 20% a alocațiilor. Ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu: Se va majora din ianuarie 2022

Copiii pierd majorarea de 20% a alocațiilor. Ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu: Se va majora din ianuarie 2022

Copiii pierd majorarea de 20% a alocațiilor. Ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu: Se va majora din ianuarie 2022
Sursa foto: Alexandra Pandrea

Copiii pierd majorarea alocațiilor cu 20% care trebuia să aibă loc anul acesta. Ministrul Finanțelor spune că în legislația în vigoare există o singură majorare, cea de la 1 ianuarie anul viitor.

Într-un interviu acordat Antena 3, ministrul Finanțelor Dan Vîlceanu recunoaște că guvernul sare una din tranșele de majorare care ar fi trebuit să aibă loc în cursul acestui an.

„Cred ca alocația de la 1 ian 2022 va fi in jur de 486 de lei pentru copii, daca nu ma înșel exact asupra cifrei, pentru copiii sub 2 ani si grad de handicap, si la 243 de la 1 ianuarie pentru copiii peste 2 ani.”, spune Dan Vîlceanu.

Dan Vîlceanu precizează că această sumă este prevăzuta in legislatia in vigoare, „deci nu exista o alta calendarizare față de cea facută deja”.

În urmă cu un an de zile, Guvernul Orban adopta OUG 123/2020, care prevedea o dublarea alocațiilor pentru copii. Acestea ar fi trebuit să fie majorate pe 1 iulie 2021, potrivit calendarului inițial. Cu toate acestea, creșterea veniturilor pentru copii a fost amânată de Guvernul Cîțu pentru 1 ianuarie 2022. Majorarea inițială, ar fi trebuit să se realizeze pe parcursul a cinci etape.

Deocamdată, familiile cu copii încasează 214 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum și 427 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani și copii cu handicap.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu. Trei militari americani uciși în „Operațiunea Epic Fury” / Macron trimite mai multe forțe militare în Golf după atacurile asupra Iranului / Iranul atacă și baze militare unde sunt staționați soldați germani
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Ideologul Kremlinului, Aleksandr Dughin, e îngrijorat pentru soarta lui Putin: „Va fi următorul după Khamenei”
Mediafax
Cine este ayatollahul Arafi, omul care conduce acum Iranul
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Arsenie Todiraș la 20 de ani de la destrămarea trupei „O-Zone”. Cu ce se ocupă la 42 de ani! E total schimbat față de Dan Bălan
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poze spion cu prototipul „fantomă” la Pitești! Să fie viitoarea Dacia C-Neo?
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sute de cărți rare, recuperate dintr-o bibliotecă aflată pe marginea prăpastiei