Prima pagină » Actualitate » PLAJA din Europa desemnată „cea mai frumoasă” în 2025. Seamănă cu Maldivele, dar fără costuri uriașe

PLAJA din Europa desemnată „cea mai frumoasă” în 2025. Seamănă cu Maldivele, dar fără costuri uriașe

PLAJA din Europa desemnată „cea mai frumoasă” în 2025. Seamănă cu Maldivele, dar fără costuri uriașe
Sursa foto: Profimedia images

O plajă din Grecia a fost desemnată drept „ cea mai frumoasă” în anul 2025, după ce apa turcoaz, nisip fin și peisaje exotice i-au hipnotizat pe turiști. Mulți dintre cei care au vizitat-o spun că este „Maldivele” Europei, dar la prețuri decente.

Port Glarokavos Lagoon, o bijuterie ascunsă în peninsula Kassandra din Grecia, a fost desemnată cea mai frumoasă plajă din Europa în 2025. Cu ape turcoaz, nisip fin și peisaje exotice, locul este comparat cu celebrele plaje din Maldive, însă prețurile sunt mult mai accesibile.

Turiștii care visează la o vacanță de vis, dar nu vor să cheltuiască o avere, au acum o alternativă perfectă în Europa.

Potrivit clasamentelor de travel pentru anul 2025, Port Glarokavos Lagoon este oficial cea mai bună plajă europeană a anului. Situată pe coasta de sud-est a Kassandrei, în Grecia, la doar 5 kilometri de Pefkochori, plaja oferă o combinație rară între peisaje exotice și tarife decente.

Maldive la preț de Grecia

Apa este cristalină, cu nuanțe de albastru deschis ce amintesc de atolii din Oceanul Indian. Plaja are atât zone amenajate cu șezlonguri și beach baruri, cât și spații sălbatice, bine conservate și ferite de aglomerație. Este ideală pentru familii, cu locuri speciale pentru copii și o atmosferă liniștită.

„Nu este doar o destinație frumoasă, ci și una accesibilă”, notează publicația SpyNews.ro. O noapte de cazare într-un hotel de categorie medie costă în jur de 900 de lei, iar majoritatea unităților sunt situate aproape de plajă, multe dintre ele oferind priveliști spectaculoase spre mare.

Port Glarokavos Lagoon nu impresionează doar prin peisaj. Turiștii pot practica sporturi nautice, pot închiria bărci sau se pot relaxa în beach baruri moderne, care oferă băuturi și gustări pe tot parcursul zilei. Șezlongurile pot fi ocupate gratuit, în schimbul unei consumații minime.

În spatele plajei se află și o lagună spectaculoasă, ce oferă cadre unice pentru fotografii și relaxare în natură. Accesul cu mașina este facil, existând drumuri pe ambele laturi ale lagunei, dar și locuri de parcare în apropiere.

O plajă curată și liniștită

Un alt mare avantaj al acestei plaje este lipsa aglomerației. Fiind foarte întinsă, oferă suficient spațiu pentru toți turiștii, chiar și în vârf de sezon.

Plaja este întreținută exemplar, cu zone curate, nisip fin și ape fără alge sau stânci periculoase.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară