Prima pagină » Actualitate » Podul prăbușit în India, reparat de o firmă de ceasuri. Managerul face declarații revoltătoare: 135 de oameni au murit cu „voia divinității”

Podul prăbușit în India, reparat de o firmă de ceasuri. Managerul face declarații revoltătoare: 135 de oameni au murit cu „voia divinității”

Podul prăbușit în India, reparat de o firmă de ceasuri. Managerul face declarații revoltătoare: 135 de oameni au murit cu „voia divinității”

Ies la iveală amănunte revoltătoare, după prăbușirea unui pod în India, dat în folosință fără autorizație, soldată cu 135 de morți. Nouă persoane au fost arestate pentru omor din culpă și s-a aflat că podul suspendat peste un râu fusese în reparații timp de șapte luni. Mai mult, potrivit anchetatorilor, firma care a obținut contractul nu avea ingineri calificați.

Cablu care s-a rupt și a provocat tragedia din India era ruginit și nu a fost înlocuit. Unul dintre managerii companiei responsabile cu întreținerea podului, arestat la rândul său, nu și-a asumat vinovăția. Mai mult, l-a sfidat pe judecător și a spus că cei 135 de oameni au murit din „voia divinității”.

Indienii sunt revoltați și se întreabă cum a fost posibil ca o companie cunoscută pentru fabricarea de ceasuri să aibă în grijă un pod.

Podul a fost inaugurat pentru circulație miercurea trecută, pentru a coincide cu Anul Nou din Gujarati.

Anterior, Jaysukh Bhai Patel, proprietarul grupului Oreva, care a contractat întreținerea și operarea podului din 2008, a declarat că lucrările de renovare au costat 20 de milioane de rupii (242.000 de dolari).

El a garantat că „nimic nu se va întâmpla” cu podul în următorii 10 ani și nu va avea nevoie de reparații timp de 15 ani, dacă e folosit „responsabil”.

Patronul a lăudat calitatea lucrărilor și pregătirea antreprenorului pe care firma l-a angajat.

Cum se apără Oreva

De la tragedia de duminică, poliția a arestat nouă persoane asociate cu Oreva – inclusiv doi manageri, doi funcționari, doi antreprenori și trei agenți de pază. Aceștia sunt cercetați pentru ucidere din culpă.

BBC a contactat compania Oreva pentru explicații.

La începul acestei săptămâni, un purtător de cuvânt al Oreva a dat vina pe victime, deoarece „erau prea mulți oameni” la mijlocul podului și s-a creat un efect de balans.

Oreva este acuzată și de alte erori grave, inclusiv că nu a avut permisiunea autorităților ca podul să fie dat în folosință, transmite presa indiană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Cum să faci un avion de hârtie „aprobat” de NASA?