Prefectura Capitalei: Masca de protecție, din nou obligatorie în spațiile aglomerate începând de luni

Prefectura Capitalei: Masca de protecție, din nou obligatorie în spațiile aglomerate începând de luni
Bucureștenii vor fi obligați din nou săpoarte măști de protecție în spațiile aglomerate. FOTO: Shutterstock
Publicat: 26/09/2021, 17:52
Actualizat: 27/09/2021, 11:38

Purtarea măştii de protecţie este obligatorie de luni, 27 septembrie, în spaţiile publice – pieţe, staţii pentru transportul în comun, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă – potrivit deciziei adoptate, duminică, de Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU). În același rimp, activitatea va fi suspendată în 9 școli și în 7 grădinițe.

Potrivit unui comunicat al Instituţiei Prefectului Bucureşti postat pe Facebook, Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU), întrunit, duminică, în şedinţă extraordinară, prin utilizarea mijloacelor electronice de comunicare, a constatat că la nivelul municipiului Bucureşti rata de incidenţă cumulată la 14 zile, în data de 26 septembrie, orele 10,03 este de 4,35/1.000 de locuitori, fapt pentru care, începând cu ziua de luni, ora 0,00 se dispun următoarele măsuri pentru o perioada de 14 zile, urmând a fi reevaluate în funcţie de rata de incidenţă:

  • În spaţiile publice, pieţe, târguri, bâlciuri, talciocuri, staţii pentru transportul în comun, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă se instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura
  • Activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activitatea în spaţii închise în domeniul sălilor de sport şi/sau fitness este permisă fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 7 mp pentru fiecare persoană.

Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2;

Ce școli trec în online

CMBSU a aprobat, totodată, cu începere de luni, desfăşurarea activităţii cu prezenţă fizică pentru Grădiniţa nr. 133 – sector 2, care în perioada 13 – 24 septembrie şi-a desfăşurat activitatea în sistem online pe motiv de infrastructură.

Începând cu data de 27 septembrie până la finalizarea construcţiei, Şcoala gimnazială Ferdinand I îşi va desfăşura activitatea în sistem online din motive de infrastructură şi resurse existente, a mai decis CMBSU.

Conform art. 6 alin (8) din Ordinul comun – Ministerul Educaţiei (nr. 5196/03.09.2021) şi Ministerul Sănătăţii (nr. 1756/03.09.2021) pentru aprobarea măsurilor de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică, se constată suspendarea cursurilor cu prezenţa fizică pentru unele grupe/clase din cele 16 unităţi şcolare, respectiv:

  • Şcoala gimnazială nr.162- sector 1 (21.09.2021-04.10.2021);
  • Şcoala gimnazială nr. 149 – sector 3 (20.09.2021-03.10.2021);
  • Grădiniţa Răsărit nr. 2 – sector 3 (17.09.2021-30.09.2021);
  • Şcoala Primară Spectrum -sector 3 (23.09.2021-06.10.2021);
  • Grădiniţa Arlechino&Friends- sector 3 (21.09.2021-04.10.2021);
  • Şcoala Gimnazială Mexic- sector 3 (17.09.2021-30.09.2021);
  • Şcoala Gimnazială nr. 54- sector 3 (24.09.2021-07.10.2021);
  • Şcoala Gimnazială Just4Kids- sector 3 (22.09.2021-05.10.2021);
  • Şcoala Gimnazială Petrache Poenaru- sector 5 (21.09.2021-04.10.2021);
  • Școala Gimnazială Principesa Margareta- sector 5 (21.09.2021-04.10.2021);
  • Grădiniţa Nr. 269- sector 5 (17.09.2021-30.09.2021);
  • Grădiniţa Nr. 245- sector 5 (22.09.2021-05.10.2021);
  • Grădiniţa Hilary Clinton – sector 6 (23.09.2021-06.10.2021);
  • Grădiniţa Nr. 217- sector 6 (21.09.2021-04.10.2021);
  • Şcoala Gimnazială Nr. 161- sector 6 (21.09.2021 – 4.10.2021).

În România există la acest moment aproape 60.000 de cazuri active COVID-19, adică persoane depistate pozitiv care fie sunt în izolare la domiciliu, fie sunt internate în spital. În plin Val 4 al pandemiei, numărul de persoane care sunt în spital a ajuns la 10.313. Spre comparație, 14.164 de internări în spitale a avut țara noastră în Valul 3 și 13.685 toamna trecută, în Valul 2.

Ionut Muresan
Ionuț Mureșan este reporter pe domeniul Justiție-Afaceri Interne din 2006 și a lucrat de atunci pentru publicațiile NewsIn, Gardianul, Puterea, Mediafax, Evenimentul zilei și Adevărul. În 2007 a absolvit Facultatea de Filosofie și Jurnalism. citeste mai mult
VIDEO | Moment ULUITOR în direct. Vedeta TV n-a realizat că nu poartă lenjerie intimă
Irina Fodor, dată afară de la Asia Express, ca să revină Gina Pistol?
FOTO. Antonia, apariție controversată, într-un costum de baie provocator! `Ești minunată!`
Vaccinul anti-COVID cu cea mai scăzută rată de eficiență împotriva infecției. Sute de mii de...
Anunț cutremurător! Medicul Valeriu Gheorghiță, adevărul despre efectele adverse ale dozei a treia de vaccin:
Gigi Becali se implică după ce Bănel Nicoliță a fugit în SUA de teama cămătarilor!...
Diana Șoșoacă şochează din nou! A făcut PRAF o chelneriţă după ce a intrat în...
Record la vaccinare: Peste 93.000 de români s-au vaccinat cu prima doză în ultimele 24...
DACIA recheamă în service mii de mașini. Care este motivul incredibil?
BANCUL ZILEI – Două blonde fac nudism. La un moment dat apare un taur…
SONDAJ. Cu cine ar vota românii acum, în cazul unor alegeri. Încrederea românilor în Klaus...
Irina Fodor, dată afară de la Asia Express, ca să revină Gina Pistol?
Legăturile NEȘTIUTE ale Principesei Margareta, moștenitoarea Regelui Mihai
Ce trebuie să faci dacă scapi telefonul în apă. Urmează neapărat acești pași și îl...
Ce a descoperit un medic din Timișoara la plămânii celor vaccinați: ”Am observat o diferență...
Lovitură! SENATUL a RESPINS obligativitatea CERTIFICATULUI VERDE la LOCUL de MUNCĂ
O studentă a sesizat o lumină lângă dormitor. Când s-a apropiat a încremenit!
Veste ȘOC despre mama gemenilor care au murit în urma căderii de la etajul 10....
ȘOCUL ANULUI despre PFIZER: Efectul advers de care se sperie toată lumea
Bomba zilei vine de la Pfizer. Toți românii trebuie să afle adevărul. „Este definitiv”
Ţara din Europa care caută cu disperare angajaţi şi nu găseşte. Salariile sunt uriaşe
Este OFICIAL! O nouă minivacanţă! Urmează o nouă sărbătoare legală şi mai multe zile libere...