Prima pagină » Actualitate » Prim-ministrul Ciolacu anunță continuarea acordării ajutoarelor de STAT: „O să întoarcem înapoi în economie minimum de 2% din PIB”

Prim-ministrul Ciolacu anunță continuarea acordării ajutoarelor de STAT: „O să întoarcem înapoi în economie minimum de 2% din PIB”

Șeful guvernului a anunțat miercuri, după întâlnirea de lucru de la Ministerul Finanțelor, că va fi continuată acordarea de ajutoare de stat prin intermediul programelor de dezvoltare aflate deja în curs. Astfel, prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat că obiectivul este „să închidem în jur de 5% din PIB, să întoarcem în economia reală”. 

Prim-ministrul Marcel Ciolacu este de părere că Ministerul de Finanțe este cel mai potrivit pentru gestionarea ajutoarelor de stat pentru programele de dezvoltare anuale demarate în România, în diverse domenii de activitate. Potrivit acestuia, statul va continua să acorde facilitățile pe care s-a angajat să și le asume, urmărind obiective clare.

„Continuăm cu ajutoarele de stat. O să le solicităm și de la Consiliul Concurenței, care este nivelul și fiecare program punctual, cum este INVESTALIM,  vom continua cu el, vom continua cu materialele de construcții. Dar, în funcție de randament și de locurile de muncă nou create vom vedea care au fost cele mai eficiente, astfel încât aceste ajutoare de stat și eu cred că cel mai bine ele ar trebui focusate numai la Ministerul de Finanțe, astfel încât să fie o conlucrare între ministere, fiindcă cele mai eficiente au fost cele gestionate de către Ministerul de Finanțe până acum. Deci, cu alte cuvinte, o să întoarcem înapoi în economie minimum de 2% din PIB. Eu sper că o să închidem în jur de 5% din PIB, să întoarcem în economia reală.”

INVESTALIM este un program național multianual, aferent perioadei 2023-2026 de dezvoltare și modernizare a industriei alimentare, având ca obiectiv susținerea financiară în vederea stimulării producției interne de bunuri alimentare

Prin acest program se vor acorda ajutoare de stat regionale pentru susținerea investițiilor în achiziționarea de active pentru înființarea de unităţi noi, extinderea capacităţii unei unităţi existente, diversificarea producţiei prin fabricarea unor produse noi.

CITEȘTE ȘI:

UPDATE Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu Tánczos Barna: „Până la sfârșitul LUNII o să trecem legea bugetului prin Guvern și o să o înaintăm Parlamentului”

EXCLUSIV La cât se ridică EVAZIUNEA fiscală din domeniul petrolier? ANAF: „Legislația fiscală nu are lacune, dar este necesar să fi

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o alternativă surprinzătoare pentru uleiul de gătit uzat