Prima pagină » Actualitate » Radu Soviani – Ce se va întâmpla cu banii noștri? | „Ai aflat cu Ionuț Cristache!”

Radu Soviani – Ce se va întâmpla cu banii noștri? | „Ai aflat cu Ionuț Cristache!”

15:53

Cine are puțini bani, să țină de ei!

Subvențiile astea în beneficiul cui au fost? Ăia care au băgat subvenția și care s-a dovedit pierdere și-a fost plătită tot de populație, vin acum și spun că au soluția.

Să stea cuminți. Cine are puțini bani, să țină de ei! Ajunge să piardă. Ca în orice criză, 100 de lei economisiți acum, face 100 lei mai mult mai târziu.

15:45

Cred că vor încerca să convingă C.E. că nu vor mai minți cum au mințit în ultimii 3 ani

N-am văzut niciun plan. Cu ce vrea să facă?

Înțeleg că a tăiat posturi goale care nu erau bugetare, iar singurii, înțeleg că vreo 12, se întorc peste vreo 2-3 ani de procese și iau și salarii compensatorii..

În mod normal, toate proiectele ar fi trebuit făcute pe PNRR sau pe fonduri de coeziune.

La nivel de bun simț, te gândești de ce nu s-au dus pe fonduri europene? Pentru că acolo se fură mai greu.

Eu cred că vor încerca să convingă C.E. că nu vor mai minți cum au mințit în ultimii 3 ani, că nu vor mai eșua în absorbția de fondurile europene cum au făcut-o în ultimii 3 ani.

Ceea ce este important este ce decizii vor lua și de când.

Fac apel la alfabetismul economic: una este impozit și alta este contribuție socială. Ceea ce mă îngrijorează pe mine este că sumele vor fi căutate tot la contribuabilii corecți și nu în alte buzunare.

Probleme de dobânzi este o primă parte a soluției. O politică iresponsabilă atrasă doar prin dobânzile mai iresponsabile duc la niște facturi mai mari, iar noi trebuie să fim solidari cu ei.

15:39

Datoria publică, categoric va crește spre 60%

Dacă în 2015 îndeplineam toate criteriile, acum mai îndeplinim doar unul. Cursul de schimb. Acum nu mai îndeplinim criteriile importante: datoria publică, categoric va crește spre 60% și deficitul bugetar.

15:32

Isărescu a paradit niște miliarde de euro jucându-se cu cursul valutar

 Nu știu dacă l-a făcut cu intenție, dar i-a ieșit. A jucat politic. Isărescu, jucându-se cu cursul valutar, a paradit niște mld de euro din rezerva valutară și a transmis tensiunea dinspre cursul de curs în dobânzi.

Creditele devin mai scumpe, mai puțini bani în conturile datornicilor și mai puțin bani pentru economie.

15:29

Niște oameni cu idei medievale din punct de vedere al taxării ar trebui să înceteze

Nu văd nimic rău în a vorbi cu sindicatele.

I-am spus dlui președinte că niște oameni cu idei medievale din punct de vedere al taxării ar trebui să înceteze.

Mi s-a părut că era în asentimentul ideii.

15:28

Uită-te în buzunarele unde se pierde TVA-ul!

Creșterea impozitelor înseamnă o măsură recesionistă și duce la salarii și mai mici, la inflație și mai mare etc.

Se poate altfel. Uită-te în buzunarele unde se pierde TVA-ul!

15:23

Bancorex poate trebuia să cumpere Erste Bank

În momentul în care sunt bine gestionate(companii de stat energie)….răspunsul meu este că nu cred că ar trebui private de către ăștia.

Băieții ăștia nu știu pe ce lume trăiesc! Trebuia să vorbim de privatizare la Petrom, dar Petrom trebuia să cumpere OMV.

Bancorex poate trebuia să cumpere Erste Bank.

Măsuri de genul taxă de solidaritate vin din zona unui analfabetism economic.

Eu o văd acolo, din punct de vedere al indicatorilor(recesiunea).

15:16

Cheltuielile cu dobânzile au reprezentat 2,1% din PIB

Din toate privatizarea făcută de România, ai câștigat 6,5 mld euro, actualizate, sunt vreo 12 mld. Pe toată economia, ai făcut 12 mld și nu poți să explici ce-ai făcut cu suta de miliarde.

Salariul mediu în sectorul public este în continuare mai mare decât salariul mediu din sectorul privat, ceea ce este o anomalie.

Cheltuielile cu dobânzile au reprezentat 2,1% din PIB, anul trecut.

Anul acesta, cheltuielile cu dobânzile ne duc spre 3%.

15:10

Nu poți să fii solidar cu dl Grindeanu care are pantofi cu talpă roșie de 750 de euro

Nu vrea să colecteze. Ăsta este sentimentul meu(TVA). ANAF să se uite acolo unde nu s-a uitat niciodată.

Combinatul SIDEX a ajuns la datorii de peste un miliard de euro.

Nu poți să fii solidar cu dl Grindeanu care are pantofi cu talpă roșie de 750 de euro. De ce să contribui ca el să se propășească? De ce să fiu solidar cu dl Câciu care închiriază o limuzină de la fosta soție? Cum poți să fii solidar cu un ministru care a trăit numai din fonduri publice? Nu poți să fii solidar cu cei care au favorizat falimentele din asigurări?

14:21

Cine este parte a problemei nu poate fi parte a soluției

Cine este parte a problemei nu poate fi parte a soluției.

Cel mai dramatic este că vor anunța zilele următoare măsuri ad-hoc, care vor adânci criza în care ne aflăm.

În primele 4 luni ale lui 2025, raportat la aceeași perioadă din 2024, sumele colectate din TVA sunt doar de 1,1%, iar inflația a fost de 5%.

Avem niște semne de recesiune. În primele 3 luni ale anului, producția industrială a scăzut. Și încă un semn, a început să crească rata șomajului.

„Ai Aflat! cu Ionuț Cristache” începe marți, 17 iunie, de la ora 15.00, live pe Gândul.

 „Ai Aflat! cu Ionuț Cristache” începe marți, 17 iunie, de la ora 15.00, live pe Gândul. Invitatul emisiunii este jurnalistul Radu Soviani.

Emisiunea poate fi urmărită pe Facebook și YouTube Gândul.

CITEȘTE ȘI:

Ion Cristoiu – Ce se întâmplă cu Nicușor? „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”

Gândul prezintă Best Of Ai aflat! Cu Ionuț Cristache – vineri, 13 iunie, de la ora 15.00

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul prinț Andrew, fratele regelui Charles, reținut în Marea Britanie. BBC: Este suspectat de abuz în funcție publică
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Două mari mituri despre Brâncuși, făcute praf chiar de ziua Maestrului
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Actrița din Baywatch, diagnosticată cu cancer de sân. Declarațiile sfâșietoare: Nu am cum să mă vindec...
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Michael Schumacher și cele 5 citate care i-au definit cariera de 7 titluri în Formula 1
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
S-ar putea ca frica de șerpi să nu fie înnăscută