Prima pagină » Actualitate » RĂZBOI în Orientul Mijlociu, ziua 591. Israelul anunță că va permite intrarea ajutoarelor în Fâșia Gaza

RĂZBOI în Orientul Mijlociu, ziua 591. Israelul anunță că va permite intrarea ajutoarelor în Fâșia Gaza

RĂZBOI în Orientul Mijlociu, ziua 591. Israelul anunță că va permite intrarea ajutoarelor în Fâșia Gaza

Israelul va lăsa să intre cantități limitate de alimente în Fâșia Gaza, a transmis biroul premierului Benjamin Netanyahu, după ce armata a anunțat că a început „operațiuni terestre extinse” în părțile de nord și de sud ale enclavei, scrie Reuters.

Confruntându-se cu o presiune tot mai mare din cauza blocadei ajutoarelor pe care a impus-o în martie, Israelul și-a intensificat campania în Gaza, unde oficiali palestinieni din domeniul sănătății au declarat că sute de persoane au fost ucise în atacuri în ultima săptămână.

Netanyahu, convins de IDF să permită intrarea ajutoarelor

Potrivit declarației făcute de biroul premierului, decizia a fost luată la recomandarea IDF (Forțele de Apărare ale Israelului). Astfel, Israelul va permite intrarea unei cantități limitate de alimente pentru populație „pentru a se asigura că nu se dezvoltă o criză a foametei în Fâșia Gaza”.

Un reprezentant al ONU a confirmat că agenția a fost contactată de autoritățile israeliene „pentru a relua livrarea limitată de ajutoare”, adăugând că sunt în curs discuții cu privire la logistică, „având în vedere condițiile de pe teren”.

Israelul a făcut acest anunț după ce surse din ambele părți au declarat că nu s-a înregistrat niciun progres într-o nouă rundă de discuții indirecte între Israel și grupul militant palestinian Hamas în Qatar.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristiana Răduță? Artista care cânta piesa Amor, Amor este complet transformată. Cum arată la 48 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu se bea cafea?