Premierul Benjamin Netanyahu a declarat că „Israelul va prelua controlul asupra întregii Fâșii Gaza”.
Până atunci, armata israeliană a ucis 52 de persoane în ultimele două zile, potrivit apărării civile din enclava palestiniană devastată și înfometată, care așteaptă reluarea efectivă a ajutorului umanitar, potrivit France Presse.
„Luptele sunt intense, iar noi progresăm. Vom prelua controlul asupra întregului teritoriu al enclavei”, a afirmat șeful guvernului israelian. Paralel cu intensificarea operațiunilor militare, Israelul poartă discuții indirecte de încetare a focului cu gruparea islamistă palestiniană Hamas.
Pe teren, apărarea civilă din Gaza a raportat luni moartea a 52 de persoane în bombardamentele israeliene asupra enclavei. Armata israeliană a făcut apel la evacuarea imediată a palestinienilor din diferite sectoare din sudul Fâșiei Gaza, între care guvernoratul Khan Yunis, în vederea unei „ofensive fără precedent”.
Martori au relatat pentru AFP despre lupte duse în apropierea spitalului Nasser din Khan Yunis și o intervenție a forțelor speciale israeliene la domiciliul unui combatant palestinian.
„L-au executat pe tată și i-au răpit fiul de 10 ani și pe mama copilului”, a declarat Mohammad Sarhane, evocând o „scenă apocaliptică”, cu „tiruri de arme peste tot, centuri de foc, avioane de luptă și elicoptere”, timp în care s-a refugiat împreună cu copiii săi „în cea mai izolată parte a casei, de teama tirurilor și a exploziilor de obuze”.
Armata a declarat că a atacat duminică „peste 160 de ținte teroriste” în întreaga enclavă, inclusiv „puncte de lansare a rachetelor antitanc și infrastructuri subterane”.
Pe plan umanitar, „autoritățile israeliene ne-au contactat pentru reluarea livrării unui ajutor limitat”, a transmis Ocha, agenția umanitară a ONU, menționând că sunt în curs de desfășurare discuții privind modalitățile de furnizare.
„Două milioane de oameni suferă de foame în Gaza, în timp ce tone de hrană sunt blocate la graniță”, susține șeful Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Oameni mor din cauza unor boli care pot fi prevenite în timp ce medicamentele așteaptă la graniță, iar atacurile asupra spitalelor îi privează pe oameni de asistența necesară”, a adăugat el.
Netanyahu a anunțat duminică seara că Israelul a autorizat intrarea în Gaza a unei „cantități de alimente de bază”.
CITEȘTE ȘI: