Prima pagină » Actualitate » RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.187. A doua zi la rând în care Kievul este bombardat puternic. Rușii au lansat rachetele de pe avioane strategice

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.187. A doua zi la rând în care Kievul este bombardat puternic. Rușii au lansat rachetele de pe avioane strategice

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.187. A doua zi la rând în care Kievul este bombardat puternic. Rușii au lansat rachetele de pe avioane strategice
Război în Ucraina, ziua 1.447. Noi atacuri ale Rusiei

Războiul din Ucraina a intrat duminică, 25 mai 2025, în a 1.187-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Kievul a fost atacat, duminică dimineaţa devreme, cu drone rusești, potrivit administraţiei militare a capitalei ucrainene. Jurnalişti ai AFP au auzit explozii în oraș.

„O duzină de drone”

Aceasta este a doua noapte de bombardamente masive îndreptate împotriva Kievului. Sâmbătă, aproximativ 250 de drone şi 14 rachete balistice au lovit capitala Ucrainei.

„Peste o duzină de drone inamice se află deja în spaţiul aerian din jurul Capitalei. Se apropie şi altele noi. Inamicul riscă să folosească un număr mare de drone şi rachete lansate de pe avioane strategice”, a indicat şeful administraţiei militare a Kievului, Timur Tkacenko.

El a precizat că au căzut resturi peste o clădire rezidenţială cu cinci etaje din cartierul Golosivski.

Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a raportat „explozii în oraş”: „Forţele de apărare aeriană sunt active. Capitala este atacată de drone inamice”, a avertizat el pe Telegram, îndemnând locuitorii să caute adăpost.

Aceste atacuri au loc în plin schimb de prizonieri, o etapă finală fiind prevăzută duminică. Este singurul rezultat tangibil al primelor discuţii directe dintre ruşi şi ucraineni, care au avut loc la mijlocul lunii mai, la Istanbul.

Sâmbătă, 307 prizonieri de război ruşi au fost schimbaţi pentru acelaşi număr de soldaţi ucraineni, au anunţat Kievul şi Moscova. Prima parte a acestui vast plan, în format de „1.000 pentru 1.000”, a implicat vineri 270 de soldaţi şi 120 de civili din fiecare tabără.

CITEȘTE ȘI:

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1117. Macron anunță că nu are nevoie de permisiunea Rusiei pentru a trimite „câteva mii de soldați” pe front

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan anunță că România va găzdui forțe și echipamente militare ale SUA, în conflictul cu Iran. „România este o țară sigură, dacă nu, mai sigură”
Digi24
Câți români vor ca PSD să iasă de la guvernare: sondaj INSCOP
Cancan.ro
Vortex polar. Ninge 5 zile la rând în România, începând de săptămâna viitoare. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
„Gata cu scuzele!” Criza locuințelor, între modelul Clujului și „Planul Simion”, în Parlamentul European
Mediafax
România trebuie să taie 18 miliarde de lei din deficit. Bolojan explică cele cinci provocări
Click
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Digi24
Primul război AI. Iranul, folosit de SUA și Israel ca teren de testare pentru tehnologia autonomă: „Un eșec catastrofal”
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? A prezentat cea mai îndrăgită emisiune a anilor 2000. Foarte puțini sunt cei care și-au dat seama cine e
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Secretul pieselor auto originale. Ce trebuie să știe șoferii și posesorii de mașini
Descopera.ro
Scutul natural al Pământului este sub asalt! Cine este de vină?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cum te ajută metoda olandeză să ai un somn mai bun și mai sănătos?