Prima pagină » Actualitate » Rezerva de apă a României din LACURILE de ACUMULARE, cea mai scăzută în ultimii opt ani. Apele Române reclamă investiții

Rezerva de apă a României din LACURILE de ACUMULARE, cea mai scăzută în ultimii opt ani. Apele Române reclamă investiții

Rene Pârșan
Rezerva de apă a României din LACURILE de ACUMULARE, cea mai scăzută în ultimii opt ani. Apele Române reclamă investiții

Seceta din luna decembrie 2024 și lipsa zăpezilor din anii precedenți au redus sever rezerva de apă a României din lacurile artificiale. Administraţia ”Apele Române” anunţă că, în prezent, coeficientul de umplere al celor mai importante 40 de lacuri de acumulare este de 62%, fiind cel mai scăzut din ultimii opt ani.

Specialiştii afirmă că scăderea actuală a rezervei de apă este cauzată de lipsa precipitaţiilor din perioada mai-decembrie 2024 şi de reducerea cu 50% a aportului de apă din stratul de zăpadă în ultimii doi ani, transmite News.ro.

”Coeficientul de umplere actual al celor mai importante 40 de lacuri de acumulare este de 62%, în scădere faţă de sfârşitul lunii noiembrie 2024 (68%) şi considerabil mai mic faţă de aceeaşi perioadă din 2023 (80%). Coeficientul de umplere din prezent (de 62%) este cel mai scăzut din ultimii 8 ani. Comparativ, cel mai redus coeficient înregistrat în ultimii 15 ani a fost în 2011, când rezervele de apă au ajuns la doar 50%”, arată, miercuri, Administraţia Naţională ”Apele Române”.

Potrivit sursei citate, scăderea actuală a rezervei de apă este cauzată de lipsa precipitaţiilor din perioada mai-decembrie 2024 şi de reducerea cu 50% a aportului de apă din stratul de zăpadă în ultimii doi ani.

”În contextul acestor schimbări semnificative din punct de vedere climatic, Apele Române implementează măsuri strategice, inclusiv modernizarea a 13 baraje prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, cu o investiţie de 1,18 miliarde lei. O parte dintre aceste lucrări hidrotehnice au ca utilitate principală alimentarea cu apă a populaţiei.

În ultimii ani, 12 baraje mari (A+B) au beneficiat de finanţare din diverse surse (de la buget, externe sau din surse proprii) fiind astfel reabilitate şi modernizate”, menţionează Apele Române.

Aceste investiţii vizează creşterea capacităţii de stocare a apei şi adaptarea la schimbările climatice.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Băsescu, verdict DUR: Este cea mai mare criză politică de la Revoluție încoace
Digi24
Premierului ungar, Peter Magyar, Lovitură pentru Kiev la summitul UE
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați
Prosport.ro
FOTO. Imagini incendiare: apariție răvășitoare a brunetei care a înnebunit mapamondul
Adevarul
Republica Moldova face cel mai mare pas spre UE, dar Transnistria rămâne o bombă cu ceas. Expert: „Federația Rusă nu are interesul unei soluții rapide”
Mediafax
DE VIS! Care este destinația supranumită „Maldivele Europei”, cu plaje cu nisip alb și ape turcoaz
Click
Mihaela Tatu, detalii rare despre fostul soț și fiica lor. Cu ce se ocupă Ioana astăzi. „A construit o poveste în jurul meu”
Digi24
Trump susține că Meloni l-a „implorat” să se fotografieze împreună la summitul G7. „Mi-a fost milă de ea”. Reacția premierului italian
Cancan.ro
O însoțitoare de zbor îl dă de gol pe Traian Băsescu. Ce ar fi făcut în avion
Ce se întâmplă doctore
Diana Munteanu a încins internetul la 47 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
BT Leasing scoate la vânzare vehicule recuperate. Prețurile pornesc de la 1.500 Euro
Descopera.ro
Poporul care nu a avut războaie timp de 1.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Vaccinul împotriva HPV reduce „aproape de zero” riscul de deces prin cancer de col uterin înainte de 30 de ani