Prima pagină » Actualitate » Medicii trag un semnal de alarmă: Românii își vând organele pe internet, pentru a-și rotunji veniturile. „Sunt perfect sănătos, am nevoie urgentă de bani şi vând un rinichi”

Medicii trag un semnal de alarmă: Românii își vând organele pe internet, pentru a-și rotunji veniturile. „Sunt perfect sănătos, am nevoie urgentă de bani şi vând un rinichi”

Medicii trag un semnal de alarmă: Românii își vând organele pe internet, pentru a-și rotunji veniturile. „Sunt perfect sănătos, am nevoie urgentă de bani şi vând un rinichi”

Românii sunt dispuși să își riște viața, pentru a obține un ban în plus, mai ales dacă nevoile familiei sunt mari. De exemplu, mulți au început să își ofere spre vânzare rinichii, pe internet. O asemenea tranzacție online poate ajunge și la 30.000 de euro. Medicii și autoritățile trag deja u nsemnal de alarmă în legătură cu acest subiect.

Radu Zamfir, medic specializat în transplantologie, a explicat, pentru Antena 3, care sunt condiţiile în care se poate realiza un astfel de transplant.

„La momentul de faţă avem o legislaţie foarte dură referitor la validarea acestor cupluri de donator-receptor, de către comisia de etică a centrului, tocmai pentru a exclude acest tip de relaţie mediată pecuniar”, a precizat medicul.

În anul 2018, în Uniunea Europeană s-au făcut peste 34.000 de transplanturi LEGALE de organe, în timp ce acțiunile ilegale au luat amploare acum.

„Într-adevăr au apărut pe platforme online anunţuri postate cu vânzare de organe dar ce este important este că în România nu a fost înregistrat niciun caz. Aceste anunţuri sunt doar o nouă metodă de înşelăciune. Persoanele care postează şi sunt căutate de către oameni solicită o sumă de bani anterior aşa-zisului transfer al organului iar după aceea dispar”, a declarat Georgian Drăgan, purtător de cuvânt al Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR).

Donator online: „Sunt perfect sănătos, am nevoie urgentă de bani şi vând un rinichi”

„Sunt perfect sănătos, am nevoie urgentă de bani şi vând un rinichi”, așa sună unul dintre anunţurile-ofertă de pe site-urile de vânzări din România, în această perioadă.

Este postat de Marius, un tânăr de doar 20 de ani, cu care reporterii Antena 3 au stat de vorbă, cărora le-a mărturisit că este dispus să-și riste viața.

„Nu îmi ajung banii. Vreau să-mi iau o locuinţă pentru că stau în chirie plătesc foarte mult şi nu-mi ajung cu nimic. (…) M-am gândit şi asta este singura soluţie prin care pot să-mi iau o locuinţă, să scap de stresul ăsta foarte mare, pentru că am un copil, am o soţie şi nu-mi ajung în niciun fel, cu nimic”, a spus el.

Și, încă un aspect importat, acesta a precizat că nici nu se gândește la rate și vrea ca toata suma să fie plătită cash.

„Pentru că ştiţi care este treaba? Eu după ce îmi dau rinichiul nu-mi pot lua viaţa în rate, pentru că nu se ştie dacă îi mai iau sau nu, nu pot să am încrederea asta”, a mai declarat Marius.

CITEȘTE ȘI:


Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025