Prima pagină » Actualitate » Șapte copii de grădiniță din Timișoara au fost transportați la spital cu simptome severe de toxiinfecție alimentară

Șapte copii de grădiniță din Timișoara au fost transportați la spital cu simptome severe de toxiinfecție alimentară

Șapte copii de grădiniță din Timișoara au fost transportați la spital cu simptome severe de toxiinfecție alimentară

Șapte copii de la o grădiniţă care aparţine Liceului Silvic din Timişoara au acuzat, vineri, stări de rău, iar educatoarea a sunat imediat la 112. Acolo au intervenit un echipaj SMURD, trei ambulanţe şi echipajul CBRN. În momentul incidentului, 14 copii se aflau în grădiniţă. Şapte copii au fost transportaţi la spital – cinci de către echipajele medicale şi doi de părinţii lor. În cazul unui alt copil, mama a refuzat transportul la o unitate medicală de către echipajele medicale, conform news.ro.

Cauza poate fi o toxiinfecție alimentară. Toxiinfectia alimentară este o boală cauzată de consumul de alimente și apă contaminate cu anumite bacterii, virusuri, paraziți sau subsțante chimice. Simptomele tipice sunt vărsăturile și diareea.

La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj SMURD şi trei ambulanţe SAJ, o autospecială pentru transport personal şi victime multiple, precum şi echipajul CBRN.

Am contactat directorul unităţii de învăţământ, care acum se deplasează spre unitatea de învăţământ şi ne va ţine la curent în legătură cu situaţia neplăcută în care se află micuţii, a precizat Aura Danielescu, inspector-şef al ISJ Timiş.

Potrivit ISJ Timiş, în urma incidentului, un copil a fost transportat la spital de echipajul SMURD, patru copii fiind transportaţi de ambulanţele SAJ. Totodată, doi copii au fost duşi la spital de părinţii lor. Cei mici aveau simptome de rău, scaune diareice. În grădiniţă se aflau, la acel moment, 14 copii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră