Prima pagină » Actualitate » FOTO – VIDEO – Ambulanțe SMURD și mașini pentru stingerea incendiilor, pe Aeroportul Otopeni. Motivul intervenției

FOTO – VIDEO – Ambulanțe SMURD și mașini pentru stingerea incendiilor, pe Aeroportul Otopeni. Motivul intervenției

Galerie Foto 2
VIDEO - Simularea de intervenţie în cazul unui incendiu la bordul unei aeronave, joi, pe Aeroportul Otopeni

Un exerciţiu de simulare a intervenţiei în situaţii de urgenţă a avut loc, joi dimineaţă, pe Aeroportul „Henri Coandă” din Bucureşti. Acţiunea a fost organizată de Compania Națională Aeroporturi București și s-a desfășurat în cooperare cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dealul Spirii” Bucureşti-Ilfov și cu Unitatea Militară 01961 – Baza 90 Transport Aerian.

UPDATE: Exercițiul nu a afectat traficul de pasageri

Exercițiul a implicat simularea unei intervenții complexe la o aeronavă militară care a semnalat un incendiu în zbor, localizat la motorul numărul 2. Aeronava avea la bord 26 de pasageri și 4 membri ai echipajului. Rezervorul de carburant conținea 3,5 t de kerosen, iar aeronava nu transporta alte substanțe periculoase.

„Acest exerciţiu general de simulare a avut ca obiectiv principal verificarea și exersarea capacităţii de intervenţie într-o situație de urgență cu impact aviatic, verificarea capacităţii organizatorice şi a modului de cooperare inter-instituționale pentru protejarea bunurilor şi salvarea vieţilor omeneşti, precum și antrenarea efectivelor pentru executarea operațiunilor de intervenție în condițiile specifice temei”, potrivit Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti.

Exercițiul nu a afectat traficul de pasageri, acesta derulându-se în condiţii normale.

Acest tip de exercițiu se organizează regulat, la un interval de doi ani de către Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti.

VIDEO - Simularea de intervenţie în cazul unui incendiu la bordul unei aeronave, joi, pe Aeroportul Otopeni

VIDEO – Simularea de intervenţie în cazul unui incendiu la bordul unei aeronave, joi, pe Aeroportul Otopeni

ȘTIRE INIȚIALĂ

Este vorba despre exerciţiul de cooperare cu forţe şi mijloace în teren cu tema „Gestionarea situaţiei de urgenţă determinate de producerea unui incendiu aviatic (incendiu la aeronavă)”.

Exerciţiul durează între 60 și 90 de minute și se desfăşoară în cooperare cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dealul Spirii” Bucureşti-Ilfov şi cu Unitatea Militară 01961 – Baza 90 Transport Aerian, potrivit Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti.

„Aplicaţia tactică urmăreşte verificarea capacităţii organizatorice şi a modului de cooperare inter-instituţională pentru protejarea şi salvarea vieţilor omeneşti, precum şi antrenarea efectivelor pentru executarea operaţiunilor de intervenţie în condiţiile specifice temei”, transmit reprezentanţii Companiei Naţionale de Aeroporturi Bucureşti.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?