Prima pagină » Actualitate » Șoferii din sudul Suediei au primit o alarmă falsă de atac aerian. Administraţia Naţională a Transporturilor consideră că incidentul este unul „grav”

Șoferii din sudul Suediei au primit o alarmă falsă de atac aerian. Administraţia Naţională a Transporturilor consideră că incidentul este unul „grav”

Șoferii din sudul Suediei au primit o alarmă falsă de atac aerian. Administraţia Naţională a Transporturilor consideră că incidentul este unul „grav”

Mai mulţi șoferi din sudul Suediei au primit, miercuri, un mesaj de avertizare cu textul „Atac aerian, pericol”, deşi nu exista nicio alarmă reală. Administraţia Naţională a Transporturilor (Trafikverket) consideră că incidentul este grav, având în vedere tensiunile legate de războiul din Ucraina.

Automobiliștii au primit avertismentul cu privire la bombardamentul aerian prin sistemul de navigație al mașinii. Un purtător de cuvânt al Administrației Naționale a Transporturilor Suedeze, care a transmis alerta dintr-un motiv încă necunoscut, a transmis că, în prezent, sunt investigate cauzele acestui incident.

Publicarea mesajului a fost făcută printr-un sistem denumit „TMC” (Traffic Media Channel), care permite primirea mesajelor cu informații despre trafic pe sistemele de navigație ale mașinii, prin intermediul radioului vehiculului.

Mesajul a fost difuzat în zona Blekinge, din sudul Suediei, care găzduiește una dintre principalele baze ale Forțelor Aeriene Suedeze. „Mesaj important, Blekinge County: Atac aerian, pericol”, a apărut pe ecranul sistemului de navigație al șoferilor, alături de un semn de pericol.

Șoferii, uluiți, au raportat incidentul autorităților, iar numărul automobiliștilor care au primit mesajul de avertizare nu a putut fi estimat cu exactitate. Administraţia Naţională a Transporturilor a recunoscut că știe „foarte puțin” despre originea incidentului, pe care îl consideră „grav”, în contextul războiului aflat în desfășurare din Ucraina.

În Suedia au loc unele din cele mai ample campanii de informare a populaţiei în cazul izbucnirii unui război în țară. În fiecare locuinţă se distribuie broşuri cu instrucţiuni privind acţiunile necesare, cu toate că pe teritoriul suedez nu au mai existat războaie de mai bine de două secole, informează hotnews.ro.

În urma invaziei ruse din Ucraina, din luna februarie, Suedia a solicitat, alături de Finlanda, aderarea la NATO.

Recomandarea video

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?