Prima pagină » Actualitate » Stațiunea care rivalizează cu Poiana Brașov. Se află în vestul României și atrage mii de turiști

Stațiunea care rivalizează cu Poiana Brașov. Se află în vestul României și atrage mii de turiști

Stațiunea care rivalizează cu Poiana Brașov. Se află în vestul României și atrage mii de turiști

V-ați întrebat vreodată unde se găsește stațiunea care „rivalizează” cu Poiana Brașov? Mii de turiști vin aici pentru a se bucura de un peisaj de vis, mai ales în timpul iernii. Desigur, cei care își rezervă un sejur aici pot merge pe pârtiile de ski și se pot înfrupta din bunătăți locale. Iată despre ce zonă este vorba!

Românii care traversează Valea Jiului își pot scălda privirea cu peisaje tomnatice și de iarnă care taie răsuflarea. Țara noastră ascunde multe „comori” istorice și peisaje de vis, iar mulți turiști străini sunt atrași de meleagurile românești. Astăzi, vă arătăm câteva detalii legate de stațiunea care poate rivaliza cu Poiana Brașov.

Unde se află stațiunea care rivalizează cu Poiana Brașov?

Stațiunea care rivalizează cu Poiana Brașov, cel puțin din punct de vedere al peisajelor deosebite, se află pe Valea Jiului. Stațiunea Parâng, care se regăsește la circa 5 kilometri de orașul Petroșani, atrage mii de turiști, în fiecare an. Se situează sub vârful Parângului Mic, între Jiu și Retezat, fiind o zonă perfectă pentru turiștii care doresc să întreprindă activități de iarnă.

Tot pe Valea Jiului, turiștii pot ajunge la stațiune Straja. De altfel, pot accesa domeniul schiabil de la Vidra. În vestul României se află stațiunea Râușor, la cota 1.250 metri, la circa 150 de kilometri de orașul Timișoara. Aerul curat, zonele pentru practicarea sporturilor de iarnă, dar și preparatele locale îi atrag pe turiști, anual. Tot prin stațiunea Râușor se ajunge în Parcul Național Retezat.

Cazarea în zona stațiunii poate fi o reală bucurie pentru familiile cu copii mici. Aici, cei mici pot practica sporturi de iarnă, fiind disponibile trasee cu diverse grade de dificultate.

Vezi și Stațiunea din România care găzduiește cel mai mare parc balnear din țară. Se află la 200 de kilometri de București

Vezi și Ceață în Parâng. Orarul de ACCES pe TRANSALPINA, segmentul Rânca-Obârșia Lotrului, se reduce la intervalul 09.00-20.00

Vezi și Locul din România care se transformă total toamna. Se află la 360 de kilometri de București și turiștii se bucură, aici, de aerosoli naturali

Sursă foto: Envato (caracter ilustrativ)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Este adevărat că poți elimina alcoolul prin „transpirație”?