Prima pagină » Actualitate » Ucraina a acuzat Rusia de „asasinate vizate” într-un dosar depus la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO)

Ucraina a acuzat Rusia de „asasinate vizate” într-un dosar depus la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO)

Ucraina a acuzat Rusia de „asasinate vizate” într-un dosar depus la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO)

Ucraina a acuzat Rusia de „asasinate care vizează „opozanții” într-un dosar depus la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), cel mai recent dintr-o serie de plângeri legale împotriva Moscovei.

Cazul, depus săptămâna trecută și publicat pe site-ul instanței pe 23 februarie, acuză Moscova că a comis asasinate „în Rusia și pe teritoriul altor state … în afara unei situații de conflict armat” în ceea ce Kiev spune că este o încălcare a „dreptul la viață”, astfel cum este stipulat la articolul 2 din Convenția europeană a drepturilor omului.

Rusia a eșuat să investigheze presupusele asasinate

În cerere, Ucraina susține, de asemenea, că eșecul Rusiei de a investiga astfel de presupuse asasinate echivalează cu „o practică administrativă” care este susținută și prin „montarea deliberată a operațiunilor de acoperire care vizează frustrarea eforturilor de găsire a persoanelor responsabile”.

Instanța nu a furnizat detalii despre presupusele asasinate.

Este al nouălea caz intentat de Ucraina împotriva Rusiei la CEDO, pentru presupuse încălcări ale Convenției privind drepturile omului.

Patru dintre aceste cazuri sunt încă în curs

Se referă la căderea zborului MH17 al Malaysia Airlines peste estul Ucrainei în iulie 2014, încălcările drepturilor omului din peninsula Crimeea, pe care Moscova le-a anexat Ucrainei în 2014 și confiscarea de către Rusia a trei nave ale marinei ucrainene Kerch, în 2018.

Cazul privind încălcările drepturilor omului din Crimeea a fost declarat parțial admisibil de Marea Cameră a Curții la 14 ianuarie.

O hotărâre a Marii Camere cu privire la caz va fi pronunțată la o dată ulterioară, conform documentelor instanței. Celelalte trei cauze trebuie încă examinate de către filialele instanței.

Guvernul Ucrainei este în război cu separatiștii din estul Ucrainei de când milițiile pro-ruse au lansat o licitație pentru independență în urma anexării Crimeii de către Moscova. Aproape 13.000 de oameni au fost uciși în conflict, ceea ce a aprofundat înstrăinarea Rusiei față de Occident.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă