Prima pagină » Actualitate » Un asasin notoriu al mafiei siciliene „Cosa Nostra” a fost ELIBERAT. Acesta a ucis peste 150 de persoane

Un asasin notoriu al mafiei siciliene „Cosa Nostra” a fost ELIBERAT. Acesta a ucis peste 150 de persoane

Ruxandra Radulescu
Un asasin notoriu al mafiei siciliene

Giovanni Brusca, unul dintre asasinii notorii ai mafiei Cosa Nostra, care a ucis peste 150 de persoane, printre care și pe judecătorul Giovanni Falcone, a fost eliberat după 25 de ani de închisoare și patru de eliberare condiționată, potrivit EFE.

Deși Giovanni Brusca a fost, inițial, condamnat la închisoare pe viață, pedeapsa i-a fost redusă deoarece a cooperat cu sistemul judiciar, în baza unei legi promovate chiar de Falcone, judecătorul pe care l-a ucis în urma detonării unei bombe.

„Mă doare această veste, dar asta-i legea, o lege pe care fratele meu și-a dorit-o și care, prin urmare, trebuie respectată”, a declarat Maria Falcone, sora celebrului judecător Falcone.

Brusca are acum 68 de ani și este unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai liderului  Cosa Nostra, „capo” Salvatore „Toto” Riina. După eliberare, Brusca va locui departe de Sicilia, sub o identitate falsă și în cadrul programului de protecție a martorilor, datorită colaborării sale cu justiția.

Asasinul mafiei, poreclit Scannacristiani (Ucigașul de creștini) și „’U Verru” (porcul, în dialectul sicilian – n.r.), a fost eliberat condiționat din închisoarea Rebibbia din Roma pe 31 mai 2021, în cadrul unui program oficial de protecție.

Printre faptele de o cruzime extremă de care a fost acuzat se numără și uciderea unui copil în vârstă de 13 ani, Giuseppe di Matteo, fiul „pocăitului” Santino di Matteo, răpit pe 23 noiembrie 1993 și strangulat pe 11 ianuarie 1996, după care corpul său a fost dizolvat în acid.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă