Prima pagină » Actualitate » Un deținut reclamă că la Penitenciarul Iași toaletele nu au „tron”. Câți bani a cerut despăgubire: „S-a simțit dezumanizat și torturat”

Un deținut reclamă că la Penitenciarul Iași toaletele nu au „tron”. Câți bani a cerut despăgubire: „S-a simțit dezumanizat și torturat”

Un deținut reclamă că la Penitenciarul Iași toaletele nu au „tron”. Câți bani a cerut despăgubire: „S-a simțit dezumanizat și torturat”

Deținutul Gică Argint a cerut depăgubiri de 150.000 de euro pentru tortura și tratamentul „degradant” la care ar fi fost supus în pușcărie. Acestea i-ar fi provocat „un grav prejudiciu la viață”, care a dus la înrăutățirea stării sale de sănătate.

Judecătorii Tribunalului nu au găsit însă nicio legătură între regimul de detenție și hipermetropia sau bronșita tabacică de care suferea deținutul Gică Argint și au decis respingerea acțiunii.

Singurul argument concret adus de acesta și care putea fi corelat cumva cu starea sa de sănătate era că WC-urile din penitenciar nu au „tron”.

Cazul său a ajuns ieri în fața magistraților Curții de Apel, care vor avea ultimul cuvânt de spus.

Gică Argint a fost încarcerat în februarie 2011, la acel moment fiind sănătos.

Un an mai târziu, deținutul a acuzat dureri la piciorul stâng. A trecut dintr-un penitenciar într-altul, solicitând constant internarea. A fost tratat însă mereu ambulatoriu.

Un nou control medical, efectuat la Spitalul penitenciar Poarta Albă a scos la iveală o lungă listă de afecțiuni, respectiv angor de efort, varice, insuficiență circulatorie periferică, arteriopatie a membrelor inferioare, hipertriglicemie, hipermetropie, presbiopie, boală arterială periferică, bronșită cronică tabacică, dislipidemie, insuficiență cardiacă și domiarteroscleroză sistemică.

Argint a fost liberat în 2016 și a mers pentru consult și tratament la Spitalul „Sf. Spiridon”. A fost programat pentru operație, dar a comis un nou furt, fiind arestat.

La reîncarcerarea în penitenciar, i s-a făcut controlul medical de rutină, în urma căruia s-a constatat agravarea afecțiunilor.

„Față de afecțiunile căpătate în cadrul Penitenciarelor române medicii i-au prescris reclamantului să fie sub supraveghere la infirmerie cu revenire la nevoie, dar toaleta nu era dotată cu vas WC tip scaun englezesc, și de fiecare dată trebuia să își facă nevoile din poziția în picioare, fiind dezumanizat și totodată supus torturii”, au reținut judecătorii din plângerea lui Argint, transmite g4media.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră