În momentul de față s-a reluat accesul în mall, la parter și la etajul 1 (fără zona cinematografului).
În momentul de față s-a reluat accesul în mall, la parter și la etajul 1 (fără zona cinematografului).
O persoană cu simptome specifice unui atac de panică a fost asistată medical de echipajele de la fața locului și transportată la spital. La interior a fost doar degajare de fum, fără a se propaga incendiul.
ISU B-If anunță că incendiul este localizat, se lucrează la lichidarea ultimelor focare și degajarea fumului din încăperi.
S-a redimensionat dispozitivul de stingere, astfel că la locul intervenției rămân 4 autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, o autospecială de descarcerare și 3 echipaje SMURD.
La momentul sosirii echipajelor de intervenție, aproximativ 1.000 de persoane se aflau în exteriorul mall-ului. Alte aproximativ 1.300 de persoane ( 500 angajați ) s-au autoevacuat.
Au ars mai multe panouri fotovoltaice și izolație la nivelul acoperișului, pe o suprafață de aproximativ 90 de metri pătrați.
O persoană ce se afla blocată în lift ca urmare a evenimentului a fost evacuată de către echipajele de pompieri, a transmis ISU București Ilfov.
Incendiul izbucnit azi pe acoperișul AFI Cotroceni a fost stins rapid de echipele ISU, au transmis oficialii AFI Cotroceni, care au mulțumim pompierilor pentru intervenția promptă și clienților pentru calm și cooperare.
Potrivit reprezentanților AFI Cotroceni, incendiul nu s-a soldat cu victime, toți clienții, chiriașii și personalul mall-ului au fost evacuați în siguranță, iar zona afectată este izolată și nu există pericol de extindere.
Din informațiile preliminare, incendiul se manifestă la acoperiș, deasupra unui etaj tehnic, în zona centrală a acestui mall.
Se acționează pentru evacuarea persoanelor din mall, prin echipele de căutare- salvare constituite la interior
De asemenea, a fost realizat dispozitiv de intervenție în exterior
În momentul de față degajarile de fum la nivelul terasei s-au redus considerabil.
Pompierii lucrează în continuare pentru localizarea incendiului și degajarea fumului din interiorul mall-ului.
Până în prezent nu sunt persoane rănite, transmite ISU București – Ilfov.
Un incendiu puternic, care se manifestă cu flacără și fum dens, a izbucnit, sâmbătă, pe terasa mall-ului Afi Palace Cotroceni din Sectorul 6 al Capitalei.
Pompierii din cadrul ISU București – Ilfov intervin pentru stingerea unui incendiu ce s-a produs pe terasa mall-ului Afi Palace Cotroceni, situat pe Bulevardul Timișoara, Sector 6, București.
La sosirea primelor echipaje de pompieri, incendiul se manifesta cu flacără deschisă și degajări mari de fum la nivelul acoperișului de tip terasă.
Până la publicare nu sunt informații cu privire la victime.
Pentru gestionarea situației de urgență au fost alertate 10 autospeciale de stingere, două autospeciale de intervenție și salvare de la înălțime, Detașamentul Special de Salvatori, o autospecială de stingere cu azot și 5 echipaje SMURD.
Sursa foto: Imagini amator