Prima pagină » Actualitate » Un nou conflict armat apărut în ASIA. Ciocniri violente și tensiune între Thailanda și Cambodgia, la graniță

Un nou conflict armat apărut în ASIA. Ciocniri violente și tensiune între Thailanda și Cambodgia, la graniță

Un nou conflict armat apărut în ASIA. Ciocniri violente și tensiune între Thailanda și Cambodgia, la graniță

Tensiunile de la granița dintre Thailanda și Cambodgia au escaladat, joi dimineață, 24 iulie, în confruntări armate, fiecare parte acuzând-o pe cealaltă că a tras prima în apropierea templului Ta Moan Thom.

Zona respectivă este una disputată de ani de zile, potrivit Reuters, de cele două state, fiecare revendicându-și dreptul asupra regiunii.

Ce s-a întâmplat

Militarii din Thailanda și Cambodgia au anunțat că s-au confruntat în apropierea templului Ta Moan Thom, un punct sensibil de pe granița disputată dintre cele două țări.

Potrivit armatei thailandeze, incidentul a fost declanșat de trupe cambodgiene care au deschis focul după ce au trimis o dronă de supraveghere și au desfășurat militari cu armament greu în zonă. Ministerul Apărării din Cambodgia a reacționat acuzând o incursiune neprovocată a trupelor thailandeze și susține că soldații săi au răspuns în legitimă apărare.

Confruntarea survine la doar o zi după ce Thailanda și-a rechemat ambasadorul de la Phnom Penh și a anunțat că va expulza ambasadorul Cambodgiei din Bangkok.

Tensiunile au crescut rapid după ce doi soldați thailandezi au fost răniți de mine antipersonal în decurs de o săptămână în aceeași zonă disputată.

Autoritățile thailandeze susțin că minele au fost plasate recent, o acuzație calificată de Cambodgia drept nefondată.

Potrivit organizațiilor de deminare, Cambodgia are milioane de mine antipersonal rămase din timpul războiului civil de decenii în urmă, ceea ce face zona și mai periculoasă.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Gheorghiță Vlad, șeful Armatei, vorbește într-un interviu despre pericolul implicării României într-un CONFLICT MILITAR cu Federația Rusă

Armata Română angajează luptători de COMANDO. Care sunt criteriile de selecție

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși