Prima pagină » Actualitate » Unii dintre minerii de la Lupeni sunt dispuși să intre în greva foamei. Protestele din Valea Jiului continuă

Unii dintre minerii de la Lupeni sunt dispuși să intre în greva foamei. Protestele din Valea Jiului continuă

Unii dintre minerii de la Lupeni sunt dispuși să intre în greva foamei. Protestele din Valea Jiului continuă
Unii dintre minerii de la Lupeni sunt dispuși să intre în greva foamei. Protestele din Valea Jiului continuă. Fotografie cu caracter ilustrativ. Sursa: Shutterstock

Unii dintre minerii care protestează în subteranul minei Lupeni din Valea Jiului au anunțat duminică seara că sunt dispuși să intre în greva foamei.

Aceștia ar urma să recurgă la acest gest în cazul în care revendicările lor nu vor fi soluționate în urma negocierilor dintre liderii de sindicat și administrația Complexului Energetic Hunedoara, informează site-ul agenției Agerpres.

Negocierile ar urma să aibă loc luni la Ministerul Energiei și Ministerul Muncii și Protecției Sociale.

„Am discutat cu colegii mei care se află în subteran şi mi-au transmis că cel puţin 10 dintre ei sunt dispuşi să intre în greva foamei, de luni, dacă revendicările lor nu vor fi rezolvate. Oamenii cer plata integrală a salariilor pe luna ianuarie şi restanţele la tichetele de masă şi transport, acestea fiind întârziate de 10 luni de zile”, a declarat duminică, pentru AGERPRES, preşedintele executiv al Sindicatului Muntele, Alin Sîn.

Este nevoie de 18 milioane de lei pentru plata restanțelor

Pentru plata la zi a drepturilor restante (salarii, tichete de masă, transportul la locul de muncă) ar fi nevoie de aproximativ 18 milioane de lei, după cum a declarat directorul general al Complexului Energetic Hunedoara, Samuel Dioane.

Între timp, starea de sănătate a celor 70 de mineri care au refuzat să iasă din subteran este monitorizată de salvatori, care sunt pregătiți să intervină în caz de nevoie.

Continuă protestele în Valea Jiului

Minerii din Valea Jiului au continuat duminică, pentru a cincea zi consecutiv, protestele pe care le-au declanșat ca urmare a faptului că nu și-au primit salariile la timp.

Peste 500 de mineri și localnici au participat, duminică după-amiază, la un marș de protest la Lupeni, pentru a-și arăta susținerea față de minerii autoblocați în subteran, dar și pentru a-și exprima nemulțumireae față de situația în care se află.

Președintele executiv al Sindicatului Muntele a declarat că delegația administrației și a sindicatelor miniere din Valea Jiului are programate luni noi runde de negocieri la Ministerul Energiei și la Ministerul Muncii, cu scopul de a reglementa anumite aspecte tehnice legate de ordonanța adoptată de Guvern privind plata salariilor minerilor din fondurile Ministerul Muncii, prin intermediul AJOFM, mai notează Agerpres.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi