Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Alina Mungiu-Pippidi, politolog: „Nu este nimic dramatic în ceea ce se întâmplă în România, dar nu văd dinamica schimbării”

VIDEO | Alina Mungiu-Pippidi, politolog: „Nu este nimic dramatic în ceea ce se întâmplă în România, dar nu văd dinamica schimbării”

Ioana Tudorascu

Alina Mungiu-Pippidi, politolog, a fost invitata lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Aceasta spune că problemele din România ar putea fi rezolvate, însă avem nevoie de cineva care să vrea cu adevărat „să pună lucrurile pe un făgaș mai bun”. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Nu e nimic dramatic din ce se întâmplă în România. Sunt o mulțime de lucruri triste și evoluția e mult mai lentă decât am fi sperat în anumite momente, dar nimic nu e reparabil. Văd lucruri mult mai ireparabile în Ungaria sau în alte țări europene. Ce este trist în România este că nu văd dinamica schimbării. Nu e nimic dramatic, nimic care să nu putem întoarce. Nu suntem într-o situație ireparabilă, dar nu văd dinamica aceea constrictivă ca să punem lucrurile pe un făgaș mai bun. Dacă majoritatea românilor consideră că lucrurile merg într-o direcție greșită, așa este. Votantul are întotdeauna dreptate, așa că trebuie să corectezi o direcție pe care majoritatea o percepe ca fiind greșită”, a declarat Alina Mungiu-Pippidi.

Conform acesteia, în ultimi 34 de ani, țara noastră a fost în „cea mai bună perioadă a ei istorică”

„A intrat, în sfârșit, pe o orbită de stabilizare. A căpătat, în sfârșit, niște garanții de securitate și niște garanții de libertate pe care nu le avea. Dacă România nu este bazată pe merit, acest lucru este din vina românilor”, a mai spus ea.

Întotdeauna, problemele au depins tot de noi, iar oamenii nu recunosc lucrurile care merg bine, este de părere Pippidi.

„România e mică, dar nu scade traficul. Țara nu o duce așa de rău. Pe de altă parte, România este o țară care nu oferă servicii bune. Oamenii au profitat. Sunt foarte slabe serviciile de sănătate, serviciile publice. România este în urma Serbiei în materie de servicii publice. Suntem la același nivel cu bulgarii, iar Albania este singura țară în urma noastră”, a încheiat politologul Alina Mungiu-Pippidi.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026