Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Doru Bușcu, despre contrele Antonescu-Nicușor Dan: „Motivele pentru care el ținea pe loc spitalul erau neîntemeiate și a avut el capriciul ăsta”

Doru Bușcu, despre contrele Antonescu-Nicușor Dan: „Motivele pentru care el ținea pe loc spitalul erau neîntemeiate și a avut el capriciul ăsta”

În emisiunea „Ai aflat” cu Ionuț Cristache a avut loc și o analiză a contrelor dintre Crin Antonescu și Nicușor Dan, din timpul dezbaterilor din campania electorală, cu referire la întârzierea de doi ani a lui Nicușor Dan de a semna pentru construirea spitalului oncologic pentru copii Sanador. Invitatul zilei a fost Doru Bușcu. El a spus: Asta arată că motivele pentru care el ținea pe loc spitalul erau neîntemeiate și că a avut el capriciul ăsta să țină spitalul

„-A mai fost un moment, de data asta Nicușor Dan-Antonescu, pentru că de data asta, pentru că Nicușor Dan l-a hărțuit și pe la Digi și pe la TVR pe Crin Antonescu, cu povestea rechinilor imobiliari, de pe vremea când el era ministru și că ar fi dat niște terenuri, Nicușor Dan pare că a fost învățat de staff-ul de campanie o poezie, când a ajuns pe scenă nu a mai știut să o recite, dar Antonescu aseară a simțit cumva să-i returneze favorul și l-a pus în fața unui fapt ușor dramatic, din care Nicușor, din nou, cu foarte puțină iscusință, a încercat să se extragă. Povestea cu Sanador, spitalul pentru copii, pe care Nicu fără niciun temei, a refuzat de aproape doi ani de zile să semneze. Și în plină campanie electorală, a semnat documentul.

-De frică. Asta arată că motivele pentru care el ținea pe loc spitalul erau neîntemeiate și că a avut el capriciul ăsta să țină spitalul. Iar dacă Crin Antonescu ar fi avut consultanți mai buni, i-ar fi făcut și o listă, ar fi calculat câți morți, câți răniți, câți oameni au suferit în intervalul ăsta de cinci ani. Nicușor nu poate face față, spre dezamăgirea mea personală, unei înfruntări strict pe logică și pe semantică față în față cu un adversar ca Crin Antonescu. E bine ca să existe o absorbție a acelei experiențe în construcția individului de azi. Pentru că dacă faci știință, mintea ta este organizată și de la un om care a excelat în științe, te aștepți ca, cum ar fi de pilă Funeriu, și acolo este un fiasco al acestei tranziții a logicii și disciplinei de gândire din zona științifică în zona realității”, a fost dialogul dintre Ionuț Cristache și Doru Bușcu.

Doru Bușcu a mai analizat și faptul că Nicușor Dan, candidat independent la prezidențiale, nu a dorit să divulge principalii donatori pentru campania sa.

„-Apropo de transparență, onestitate, a mai fost întrebat la TVR: OK, domnule Nicușor, vă rog să ne spuneți primii trei donatori pe care îi aveți în această campanie. E secret.

-Da, argumentul fiind, din ce am reținut eu la un moment dat, că oamenii ăia nu ar dori să fie expuși. Ar trebui să își asume acest risc de a sprijini pe față cu bani pe Nicușor. Mai e o expresie de mister și de tăcere înverșunată, care plutește pe fața lui Nicușor Dan, întotdeauna pare să nu spună ceea ce ar spune un om normal în situația lui, adică un om cu picioarele pe pământ. În aceste întâlniri pe care le-a avut, dezbateri, l-a dezavantajat. Un om care nu zâmbește, un om care nu prinde din zbor o idee și o întoarce, un om care atunci când este întrebat frontal simte nevoia să meargă în lateral, să caute o explicație care nu are legătură. Rafila nu avea nicio legătură pe temeiul ăsta cu spitalul. Un om care își arată, își transmite această imagine de inadecvare pentru poziția asta cea mai înaltă din stat, pierde, în aceste confruntări. Pentru fanii lui, pentru bazinul lui electoral, Nicușor Dan nu pierde, pentru că ei îl susțin necondiționat. În schimb, pentru ceilalți alegători, pe care ar fi putut să-i culeagă, cred că a fost un motiv de nu.”, a fost răspunsul lui Doru Bușcu.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, despre MERCOSUR: nu vor exista falimente imediate
Digi24
Cum poate Occidentul să scape din „Capcana Ormuz”: Soluția care a salvat lumea din mai multe crize ale petrolului în ultimii 70 de ani
Cancan.ro
BREAKING | Fiul actorilor Adi Cărăuleanu și Doina Deleanu a murit la doar 37 de ani 😢
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
De ce suferă apărarea antiaeriană a României și ajung atât de ușor la noi dronele rusești. General: „Noi tot testăm, în loc să operaționalizăm”
Mediafax
Trump, după discuția cu Vladimir Putin: „Vreau să-ți închei războiul”. Ucraina e „înfrântă militar”
Click
Dan Negru și părintele Vasile Ioana, moment cutremurător în Canada. Întrebarea unei doctorițe românce despre eutanasie i-a marcat pe cei doi: „M-a năucit”
Digi24
Actorul Sam Neill, despre terapia revoluționară care l-a vindecat de cancer: „Tocmai am făcut o tomografie. Este extraordinar”
Cancan.ro
Soțul Valentinei din Vâlcea, răpus de durere, după moartea soției lui: 'Nu pot să stau în picioare. Mâine o înmormântez” 😢
Ce se întâmplă doctore
Vedetele care au slăbit după ce și-au făcut operație de micșorare a stomacului. Au topit rapid kilogramele în plus și arată senzațional
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Lidl vine cu produse ieftine perfecte de 1 Mai. Ce poți lua pentru ieșirea cu mașina în natură
Descopera.ro
Pâine veche de 2.000 de ani, descoperită într-o celebră tabără militară
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Ziua în care Rusia l-a regăsit pe Ţareviciul Alexei, ucis de bolşevici la 14 ani