Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Ion Cristoiu: „Televiziunile lui Ciolacu o CULTIVĂ pe Lasconi”

Ion Cristoiu: „Televiziunile lui Ciolacu o CULTIVĂ pe Lasconi”

Andrei Rosz
Ion Cristoiu: „Televiziunile lui Ciolacu o CULTIVĂ pe Lasconi”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai Aflat! cu Ionuț Cristache”, Ion Cristoiu, jurnalist, scriitor și analist, a explicat care sunt jocurile de putere între electoratul candidaților la președinție. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Ion Cristoiu: „Televiziunile PSD o cultivă pe Lasconi”

În emisiune la Cristache, Ion Cristoiu a explicat care sunt jocurile de electorat între candidații la președinție. Jocul lui Ciolacu, după spusele jurnalistului, este să îl pună pe Crin Antonescu pe scaunul de la Cotroceni, cu orice preț. Televiziunile PSD, explică jurnalistul, o cultivă pe Lasconi în defavoarea lui Nicușor, în așa fel ca niciunul dintre cei doi să nu apuce turul II.

„Cel mai important este electoratul lui Marcel Ciolacu, care are o chestiune de viață și de moarte să fie președinte Crin Antonescu, și nu Ponta sau Nicușor Dan. Este limpede. Și atunci, dacă ai observat, televiziunile PSD, ale lui Marcel Ciolacu, o cultivă pe Lasconi și-l lovesc pe Nicușor, astfel încât niciunul din cei doi să nu intre în turul II. Asta e foarte important.”, a menționat jurnalistul.

Cristoiu: „Elena Lasconi se preocupă prea mult de USR”

În continuarea discursului, Ion Cristoiu a discutat despre scandalul dintre Elena Lasconi și Nicușor Dan. În viziunea jurnalistului, Lasconi ar trebui să se detașeze de scandal.

„Ea ar trebui, iată, să preocupe de ea însăși. Gata! Adică toată această perioadă de bătălie cu USR-ul i-a luat din campanie. Domnule, nu înțelegeți? Noi avem aici câți candidați? Șapte? Nu sunt doi. Pentru turul întâi, fiecare trage pe cont propriu și încearcă să adune cât mai mult electorat al lui. Avusese un noroc, în sensul că dacă observați, de la un moment dat, scandalul cu ea și ăsta, și felul ei de a fi, o adusese pe ea în prim-plan și pe Nicușor Dan în plan secund. Scandalul ăsta îl ridică pe Nicușor, îl ține prim-plan.”, a explicat Cristoiu.

Dezbaterile nu sunt importante pentru Simion”, explică jurnalistul.

În finele discursului, Cristoiu îi face și câteva recomandări Elenei Lasconi. Jurnalistul menționează că, asemenea lui Georgescu, Lasconi este autentică. Tot ce trebuie să facă este să se maturizeze. Spre deosebire de Elena Lasconi, pentru care dezbaterile sunt vitale, pentru Simion acestea sunt un element nuanțator.

„Să mai ocupe de USR, că oricum o dau afară. Ca și Călin Georgescu, ea este autentică. Deja este faza în care ea trebuie să se maturizeze. Adică bun, a câștigat, cu gafe, dar deja deja din acest moment, când vor veni și dezbaterile, pentru ea, vitale vor fi aceste dezbateri. Dezbaterile nu sunt importante pentru Simion, ba dimpotrivă, dacă se duce, este riscul să se nuanțeze. El nu se duce la dezbatere să spună eu sunt cu Zelea Codreanu. Poți să sugerezi în momentul în care te duci la dezbatere, și mai ales în dezbateri organizate de Digi și TVR, deci de adversari, clar că simți nevoia să te nuanțezi.”, a concluzionat Ion Cristoiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România a indicat Ucrainei ce nave să nu atace în Marea Neagră
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„Cineva și-a construit o casă pe terenul meu”. Coșmarul unui român care a cumpărat o proprietate în urmă cu 12 ani
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Românii, mai puțin dispuși decât europenii să plătească pentru vizionarea de filme online