Prima pagină » Auto » Premieră la Peugeot Citroen, la 118 ani de la înființarea companiei

Premieră la Peugeot Citroen, la 118 ani de la înființarea companiei

Premieră la Peugeot Citroen, la 118 ani de la înființarea companiei
Producătorul auto francez PSA Peugeot Citroen l-a numit în funcția de președinte pe Louis Gallois, fostul șef al diviziei Airbus din Olanda, acesta fiind primul președinte din afara familiei fondatorului Armand Peugeot, care a înființat compania în urmă cu 118 ani, potrivit Bloomberg.

Peugeot a preluat în anii ’70 Citroen, iar în prezent compania este al doilea mare constructor auto din Europa.

Membrii consiliului de administrație al Peugeot l-au ales pe Gallois, în vârstă de 70 de ani, pentru a beneficia de experiența acestuia în revitalizarea unor mari companii franceze. Gallois și Carlos Tavares, care preia postul de director general la 31 martie, vor supraveghea reorganizarea companiei.

Familia Peugeot a pierdut controlul după ce a acceptat ca în acționariat să intre statul francez și producătorul auto chinez Dongfenfg, în contextul dificultăților financiare cu care se confruntă compania.

Postul de președinte, înființat în 1972, va fi deținut astfel pentru prima dată de cineva din afara familiei Peugeot, a cărei reprezentare în consiliul de administrație a fost redusă de la patru la două locuri.

Actualul președinte, Thierry Peugeot, și vărul acestuia Robert vor rămâne în consiliul de administrație, format din 14 membri, a anunțat miercuri producătorul auto. Jean-Philippe Peugeot va părăsi board-ul și va deveni consilier fără drept de vot, iar sora lui Thierry, Marie-Helene Roncoroni, va demisiona.

Dongfeng va primi două locuri în consiliul de administrație, iar statul francez altele două.

Peugeot a încheiat în februarie un acord cu statul și Dongfeng privind recapitalizarea companiei printr-o majorare de capital de 3 miliarde de euro, în urma căreia guvernul francez și producătorul auto chinez vor deține participații de câte 14%.

Pachetul de acțiuni a familiei Peugeot va fi redus de la 25,5% la 14%.

Reorganizarea pune capăt controlului de 118 ani al familiei Peugeot asupra unuia dintre cei mai mari constructori auto din Europa, dar care s-a confruntat cu probleme în ultimii ani după ce a rămas mult în urma rivalilor în privința extinderii pe piețele emergente.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Câini robot patrulează spațiile publice alături de poliție în capitala Venezuelei